Обрати сторінку

Ізраїльський психолог Рувен Бар-Он є одним із провідних теоретиків і дослідників в області емоційного інтелекту.

Ранні роботи Дарвіна про важливість емоційного вираження для виживання та адаптації вплинули на поточний розвиток моделі Бар-Она,  яка одночасно підкреслює важливість емоційного вираження та розглядає результат емоційно та соціально розумної поведінки в дарвінівських термінах ефективної адаптації. 

У його сприйнятті термін ЕІ  втілює: «перетин взаємопов’язаних емоційних і соціальних компетенцій, навичок і фасилітаторів, які впливають на розумну поведінку».

Існує п’ять основних маркерів емоційного та соціального інтелекту за визначенням Бар-Она, а саме:

  • Міжособистісні стосунки, емпатія, соціальна відповідальність
  • Вирішення проблем, перевірка реальності, імпульсний контроль
  • Емоційність, напористість, незалежність
  • Самоповага, самоактуалізація, емоційна самосвідомість
  • Гнучкість, стресостійкість, оптимізм

 

Модель Бар-Она забезпечує теоретичну основу для EQ, яка спочатку була розроблена для оцінки різних аспектів цієї конструкції, а також для вивчення її концептуалізації. Згідно з цією моделлю, емоційно-соціальний інтелект — це перетин взаємопов’язаних емоційних і соціальних компетенцій, навичок і фасилітаторів, які визначають, наскільки ефективно ми розуміємо та виражаємо себе, розуміємо інших і стосунки з ними, а також як справляємось із щоденними потребами.

Згідно з цією моделлю, бути емоційно та соціально розумним означає ефективно розуміти та виражати себе, розуміти інших і добре спілкуватися з ними, а також успішно долати щоденні вимоги, виклики та тиск. Це базується, перш за все, на внутрішньоособистісній здатності людини усвідомлювати себе, розуміти свої сильні та слабкі сторони, а також недеструктивно виражати свої почуття та думки.

При правильному застосуванні модель передбачає такі фактори, як академічна успішність, кар’єрний шлях, дидактична та організаційна ефективність, професійна ефективність і лідерство, і навіть психологічне/фізичне здоров’я та благополуччя.