Обрати сторінку

Базові емоції – емоції, які притаманні всім здоровим людям і які однаково проявляються у представників різних культур, що проживають на різних континентах. Емоції спільні для всіх. Спроби визначити набір «фундаментальних» або «базових» емоцій мають на Заході давню традицію. Цим займалися багато психологів.

Один з них  Керролл Елліс Ізард –  американський психолог-дослідник , відомий своїм внеском у теорію диференціальних емоцій (DET), та максимально дискримінаційну систему кодування впливу (MAX), над якою він працював з Полом Екманом.  Крім того, Ізард розробив багатовимірний показник самозвіту – шкалу диференціальних емоцій .

Керролл Ізард виділив десять основних емоцій: 

страх, гнів, сором, презирство, огиду, провина, страждання, інтерес, здивування та радість — емоції, які не можна звести до більш базових емоцій, але які можна об’єднати, щоб викликати інші емоції.

Крім того, він припустив, що кожна емоція має власну нейронну основу та шаблон вираження (зазвичай позначається виразом обличчя) і що кожна емоція переживається унікально.

Всі інші емоційні стани, за версією Ізарда, є похідними або складовими, тобто виникають на основі декількох фундаментальних.  Ізард стверджував, що навіть немовлята, яким виповнилося 10 тижнів, здатні до кількох основних емоцій. Він також визначив особистість як взаємопов’язану систему, і що емоції є одним із основних компонентів, які також включають гомеостатичні, моторні, перцептивні та когнітивні системи.  

Керроллл Ізард є автором багатьох книг, наша рекомендація для ознайомлення: “Психологія емоцій” та  “Емоції людини”.