Обрати сторінку

Теорія Джеймса-Ланге сформульована в кінці 19 століття. Її автори – американський філософ і психолог Вільям Джеймс і датський медик і анатом Карл Ланге не були знайомі один з одним і прийшли до однакових поглядів незалежно один від одного.

В 1884 р. у журналі ” Mind була опублікована стаття Вільяма Джеймса «Що таке емоція». В ній автор висунув несподівану і парадоксальну гіпотезу: якщо відсікти від емоції її зовнішній прояв, то від неї взагалі нічого не залишиться. Більше того, ознаки що спостерігаються є не стільки наслідок емоції, скільки її причина.

Суть хронологічно ранньої соматичної теорії емоцій полягає в наступному. Ми відчуваємо страх від того, що тремтимо, а не тремтимо від того, що нам страшно; сумуємо від того, що у нас на очах виступили сльози, а не плачем від того, що нам сумно. Таким чином, емоція – це усвідомлення, що відбуваються в організмі фізіологічних змін.

У цій теорії була здійснена спроба пов’язати емоційні переживання і вегетативні зрушення в організмі людини, що їх супроводжують. У. Джеймс і К. Ланге запропонували вважати причиною виникнення емоцій саме ці і подібні до них соматичні реакції. Таким чином, згідно з цією теорією, людина сумує, тому що плаче, сердиться, тому що кричить, боїться, тому що тремтить чи тікає (а не навпаки).

Природно, що ця теорія неодноразово зазнавала заслуженої критики. Набір емоційних переживань людини набагато багатше і ширше, ніж спектр тілесних реакцій. Одна і та ж органічна реакція може поєднуватися з різними почуттями. Так, достовірно встановлено, що викид в кров гормону адреналіну викликає збудження. Але це збудження може отримати різну емоційну забарвлення залежно від зовнішніх обставин.

Одне з явищ, до яких може бути продуктивно застосовна периферична концепція емоцій Джеймса – Ланге, – це масове переживання екстатичних станів на концертах популярної музики . Ритмічна основа багатьох творів відтворює прискорений ритм серця. Таким чином, під її впливом активується симпатична нервова система: в організмах слухачів відбуваються соматичні зміни, подібні до природним станом екстазу. Тілесні зміни, індуковані музикою, призводять до переживання вкрай інтенсивної емоції задоволення.