Обрати сторінку

Наші емоції грають у досягненні успіху набагато більшу роль, ніж це прийнято вважати. Гроші є джерелом сильних емоцій, причому не завжди позитивних. Чи можна зробити так, щоби фінанси не приносили нам негативних почуттів — провини, образи, страху?

Дослідження нейроекономістів показують, що емоції не лише заважають, а й допомагають заробляти на фондовому ринку. Як їх контролювати та справлятися з небажаними почуттями та заробити на них.

Проблеми з фінансами, купа нераціональних витрат і постійні борги вам варто серйозно замислитися. Можливо, вся справа у прихованих емоціях та психологічних установках?

Всі райдужні мрії про особисті фінанси, які відтепер спрямовуватимуться тільки в правильне русло, можуть розбитися про емоційні блоки та інші особливості вашої психіки. Люди часто навіть не усвідомлюють, наскільки сильно їх емоції пов’язані з грошима, а усвідомлення таких прив’язок — це перший крок до того, щоб їх позбутися.

Давайте розбиратися, які емоційні “міни” можуть бути закладені у відносинах з грошима.

Гроші та емоції, не дружать. Проблеми, що виникають через грошові емоції, болючі і заважають вам збільшувати доходи. Треба шукати компроміс, оскільки гроші – важливий сектор та даність нашого життя. Емоції – те, без чого ми не зможемо жити. Тільки мертві не мають емоцій.

 

Правда в тому, що проблеми з грошима ніколи не криються в грошах. Емоції — це наші переживання пов’язані із задоволенням чи незадоволенням потреб, інтересів. Виходить, те значення, яке ми надаємо грошам і видає емоційну відповідь, яку гроші лише виявляють у нас.Подумайте, як ваш минулий досвід поводження з грошима впливає на думки, дії та звички, пов’язані з фінансами? Які звички та патерни поведінки у вас склалися та які емоції на це вплинули?

Якщо ви замислитеся про це, напевно, знайдете щось цікаве. І не варто відкладати: досліджувати свої емоції щодо грошей не менш важливо, ніж вирішувати, куди вкладати та як формувати свій бюджет.

Пам’ятайте: емоції керують нашим життям і мають неприємну властивість руйнувати всі позитивні починання, якщо немає позитивного настрою. Отже, перш ніж розробляти свій план прокачування фінансового стану, розберіться зі своїми емоціями.

Емоції – дають сигнал, що свідомість зараз не в рівновазі через якусь потребу. Це може бути потреба в безпеці і включається інстинкт самозбереження, можливо потреба в любові і швидше за все включилися думки.

Чи завжди наші думки та інстинкти є вірними та істинними? Вам справді загрожує смерть, коли ви телефонуєте клієнту з черговою пропозицією? Тоді, звідки у вас цей страх?

Ваші бажання та потреби створюють картинки, на підставі певних переконань, минулого досвіду чи прикладу батьків. І це все говорить лише про незавершені ситуації, не опрацьовані емоції та помилкові висновки, зроблені вами багато років тому.

Є емоції, які заважають вам рости, розвиватися, оскільки огортають страхом.

Страх – сильна емоція. Дізнайтеся чого ви насправді боїтеся та пропрацюйте свій страх. Коли ви визначаєте емоцію, важливо правильно її назвати. Тих самих страхів дуже багато видів.

Група вчених зі Стенфордського університету, Університету Карнегі-Меллон та Університету Айови з’ясувала, що страх програшу заважає інвесторам мислити логічно. У 2005 році економісти провели дослідження за участю звичайних людей та людей, нездатних відчувати страх через пошкодження головного мозку. При цьому рівень IQ у всіх піддослідних був однаковий.

Учасники експерименту отримали $20. Їм пропонували поставити на кін $1 і кинути монетку. Якщо учасник вгадував, що випаде, то він отримував $2,5. У разі програшу він втрачав $1. «Ворогом» успішної поведінки виявився страх програти.«Страх програти можна подолати, як і будь-який інший страх; він чинить на психіку тиск і не дозволяє обдумати подальші кроки лише доти, доки не прийнято рішення.

Жаль

Жаль також є деструктивною емоцією, і ступінь його впливу на стратегію поведінки на ринку може бути дуже великою. Група дослідників з Університету Голден Гейт, Каліфорнійського університету в Берклі та Каліфорнійського університету в Девісі дійшла висновку, що емоційний біль та жаль, яке трейдери відчувають після програшу, позначаються на їх рішеннях під час купівлі та продажу акцій надалі.

Тривога

Тривога, навпаки, є корисним індикатором. Вона допомагає зорієнтуватись у ризикованій ринковій ситуації, коли не всі параметри відомі. Вчені з Каліфорнійського технологічного інституту вдалося з’ясувати, яка частина мозку відповідає за відчуття тривоги і як вона реагує на появу ризиків. Фахівці дійшли висновку, що звичка помічати власну тривогу і контролювати її дозволяє інвестувати з великим успіхом.

Автори дослідження кажуть, що рішення простіше приймати, якщо ви визнали, що ринок є непередбачуваним, оскільки складається з мільярдів дій різних інвесторів. Тому потрібно добре усвідомлювати емоції, які виникають у відповідь на його рухи, і використовувати свою тривогу як лакмусовий папірець.

Ганьба

З усіх емоцій, пов’язаних із грошима, сором, мабуть, найважче переносити. Емоція ганьби дуже глибоко йде в суть того, хто ви є. Він заснований на концепції «недостатньо», бути менше за інших, мати низьку самооцінку і не заслуговувати на те, що у вас є. Це свідчить про те, що вони неадекватні чи некоректні.

Сором – це «переважно страх бути нелюдимим». У нас всі зазнали сорому, бо це первинна та універсальна людська емоція. Однак багато хто з нас бояться говорити про це, і через це він може продовжувати контролювати наше життя.

Гнів

Емоція гніву щодо грошей може залишити вас закритими від емоційно та фізично від інших. Це може тримати ситуацію в тому, що ви злитесь на свіжі у своєму розумі, тілі та дусі. Гнів також може призвести до звинувачення інших у складній ситуації.По суті, гнів і вину відвертають гроші, можливості та людей. Емоція гніву щодо грошей заснована на вірі у несправедливість життя та/або несправедливість грошей. Вина, що виникає в результаті, – це ще один спосіб спрямовувати гнів на себе або інших.

 

Правильне ставлення до грошей БЕЗЕМОЦІЙНЕ

 

Гроші – це інструмент. Вони просто є у цьому світі, і все. Тому не поспішайте радіти, якщо у вашій картинці у вас із грошима взаємне кохання. Коли йде улюблена людина – це біль і трагедія, після якої ще довго не хочеться відкривати своє серце нікому. Напевно, ви боїтеся втратити того, кого любите. А оскільки ми завжди притягуємо саме те, чого боїмося, то емоційно прив’язані до грошей люди часто їх втрачають.

 

Життя, так чи інакше, змушує нас визначити своє ставлення до грошей, обравши будь-яку можливу позицію між відчайдушним безсрібництвом або аскетичною боротьбою з розкішшю та багатством, з одного боку, та азартною гонитвою за грошима, прагненням до володіння максимальною їх кількістю – з іншого. Наше професійне та особисте життя вже неможливо уявити без обговорення проблем грошей. Ця тема сьогодні є постійно, вона звучить то явно, то прихована в підтекстах відносин. Іноді вона усвідомлена, іноді несвідома, але завжди є і часто керує нами.

Управляйте грошима РАЦІОНАЛЬНО, а не емоційно, і буде Вам щастя – фінансове благополуччя.