Обрати сторінку

Є два методи вирішення будь-якої ситуації. Ви можете бути проактивними та випереджати все, що планує ваш день. Або ви можете бути реактивними та спостерігати за розвитком свого дня, перш ніж вибрати певний курс дій. Справа в тому, що немає правильного чи неправильного способу вирішення ситуації. Зважаючи на це, є деякі ключові переваги, які ви відчуєте, якщо вирішите діяти проактивно, а не реагувати.

Відповідно до словника Merriam-Webster, бути проактивним означає «діяти в очікуванні майбутніх проблем, потреб або змін».

Бути проактивним означає думати про майбутнє та зосереджуватися на речах, які ви можете контролювати, а не на всьому, що не можете. Це також означає взяти на себе відповідальність.

Концепція проактивності була популяризована Стівеном Кові в його книзі «7 звичок високоефективних людей». Бути ініціативним – це найперша звичка.

На відміну від проактивності, бути реактивним означає просто чекати, поки щось станеться з вами; обставини диктують ваші дії, а не ваші дії диктують обставини.

Проактивність дозволяє вам диктувати свою конкретну позицію та дає відчуття контролю над будь-якою ситуацією, з якою ви можете зіткнутися. По суті, ваша проактивність дозволить вам бути більш підготовленим. Бути активним у житті означає піклуватися про себе та речі навколо, а також розвивати хороші звички, оскільки ви розумієте, що ваше життя є продуктом речей, які ви робите щодня.

Наприклад, проактивні люди піклуються про здоров’я  і також проходитимуть регулярні медичні огляди. Реактивні люди підуть до лікаря лише тоді, коли більше не зможуть терпіти біль – до цього моменту вони просто відмахуються від нього. (Це може мати фатальні наслідки, будь ласка, не робіть цього.)

У стосунках з іншими людьми ініціативні люди не кидають проблеми під килим. Вони не виносять своє розчарування на інших людей. Вони регулярно спілкуються про свої почуття та потреби, а коли виникає проблема, активно працюють над її вирішенням.

Крім того, проактивність призведе до того, що у вас буде більше часу для виконання будь-якого завдання, яке перед вами стоїть. Це не тільки дасть вам більше часу для досягнення мети, але й дозволить вам бути методичними у прийнятті рішень, а не поспішати.