Обрати сторінку

Сором — одна з тих емоцій, через яку ми зробимо все, щоб уникнути її. Від цього перехоплює подих, нудить і хочеться зникнути. Ми будемо соромитися інших людей, щоб уникнути цього. Ми будемо брехати, ізолюватися і шукати будь-який спосіб зникнути, щоб не відчувати цього.

Сором є однією з найбільш руйнівних і виснажливих емоцій, які можуть відчувати люди, і виникає, коли люди погано ставляться до себе порівняно зі своїми стандартами, а також стандартами суспільства. Почуття сорому може спонукати людей до саморуйнівної та ризикованої поведінки, як-от зловживання алкоголем і наркотиками, а також може спричинити довготривалі фізичні та емоційні проблеми, включаючи тілесний біль, депресію, низьку самооцінку та тривогу.

Сором — це відчуття, що з тобою щось не так. Справа не в тому, що ви зробили щось не так (це почуття провини), ні, сором виникає через основне переконання, що ви просто недостатньо хороші. На жаль, це основне переконання, яке поширене серед тих, хто бореться з проблемами залежності і сором також стає на шляху одужання, прийняття себе та доступу до допомоги.

Воно розвивається протягом нашого життя — сукупність думок, почуттів і поведінки. І сором стає частиною нашої особистості. Завдяки такому досвіду на нас навішують ярлики, стереотипи та стигматизацію. Ми стаємо чимось іншим, ніж ми були.

Якщо люди, на яких ви дивитесь, казали вам, що ви не схожі й досить дивні, вам може бути соромно. Якщо хтось, хто вам подобається, висміює вас через вашу вагу, вам може бути соромно. Сором може охопити вас, якщо ваші батьки знову і знову говорять вам, що ви дурні. Або якщо вчитель публічно висміює вас і залучає до цього решту класу. Коли таких речей трапляється достатньо, вони стають більш ніж випадками. Вони стають лінзою, через яку ви бачите світ.

Однак ви можете повністю уникнути цього шляху, доклавши спільних зусиль, щоб позбутися сорому і натомість цінувати себе та свій внесок у світ. Важливо пам’ятати, що ви набагато більше, ніж просто те, що ви зробили, сказали або відчули.

Сором стає частиною причини, чому ви не отримуєте допомоги.

Коли ви перестаєте сприймати себе як свій ярлик, як свою проблему, як свою залежність, сором починає відпадати.