Обрати сторінку

Психологічний опір або резистетність  — психологічний термін, який Зигмунд Фрейд первісно використовував, щоб позначити блокування пацієнтом спогадів із свідомої пам’яті під час психоаналізу. Це явище, яке часто зустрічається в клінічній практиці, коли пацієнти прямо чи опосередковано виступають проти зміни своєї поведінки або відмовляються обговорювати, згадувати чи думати про ймовірно клінічно значущий досвід.

Резистетність   — це, по суті, несвідоме небажання відкрити свою свідомість внутрішній істині, яка викриває нашу приховану участь в емоційних і поведінкових проблемах. Звичайні люди, навіть найрозумніші серед нас, можуть бути обмежені до дивовижної міри своїм опором бачити та подолати приховані слабкості, тоді як люди з прикордонними та психічними розладами можуть бути надзвичайно стійкими до знань і стратегій, які могли б допомогти їм стати здоровими. 

Резистетність  — це аспект людської природи, який не лише створює внутрішній бар’єр, але й спонукає людей діяти проти власних інтересів. Під впливом такого опору ми відмовляємось уникати наших негативних емоцій, змінювати свої погані звички, починати плани та стратегії для самореалізації та відкривати свій розум для більш об’єктивного розгляду наших уявлень і переконань.

Зигмунд Фрейд зазначав, що психоаналітики незмінно стикаються з «наполегливим опором» своїх пацієнтів. Чим глибше аналіз, тим більше опір. У міфології опір та інші емоційні проблеми представлені багатьма монстрами, драконами та іншими мерзенними істотами, які мають намір завадити героям виконати їхню долю.

Ось чому люди можуть бути такими стійкими до нових ідей. Невпевнені в собі або невротичні люди, замість того, щоб пізнати себе внутрішньо через відчуття, скажімо, доброти та чесності, схильні орієнтуватися на ідеї та переконання, які підтверджують їх внутрішній захист. Нові ідеї, які кидають виклик їхнім старим, можуть завдати удару по тканині їхньої ідентичності та загрожувати підірвати її. Думка про те, що ми дуже готові чіплятися за негативні емоції, є однією з таких нових ідей, це не «нове» саме по собі, але нове для більшості людей.