Обрати сторінку

Що люди вважають справедливим, а що несправедливим? Чому  так важливо щоб справедливість була? 

Справедливість стосується належного порядку речей і осіб у суспільстві. Як концепція вона була предметом філософських, юридичних і теологічних роздумів і дебатів протягом всієї історії. 

Згідно з мислителями традиції суспільного договору, справедливість походить від взаємної згоди всіх зацікавлених осіб; або, у багатьох версіях, від того, на що вони погодилися б за гіпотетичних умов, включаючи рівність і відсутність упередженості. .

Справедливість можна розглядати як окрему одиницю починаючи  від доброзичливості, милосердя, щедрості чи співчуття до більш фундаментальних понять. Дослідження, проведені в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі в 2008 році, показали, що реакції на справедливість «вмонтовані» в мозок і  це узгоджується з уявленням про те, що справедливе ставлення задовольняє базову потребу .

Проявляється справедливість і несправедливість у тому,    як люди поводяться по відношенню один до одного: 

  • як вони розподіляють ресурси 
  • які процедури люди використовують для прийняття рішень наскільки шанобливо вони ставляться один до одного неформально під час прямих міжособистісних зустрічей
  • як вони дотримуються чи порушують соціальні норми та як на них реагуютьтакі порушення норм

Справедливість – це  також дія згідно з вимогами якогось закону. Незалежно від того, чи ґрунтуються ці правила на людському консенсусі чи суспільних нормах, вони мають забезпечити справедливе ставлення до всіх членів суспільства. Питання справедливості виникають у кількох різних сферах і відіграють значну роль у спричиненні та вирішенні конфлікту.

Інше визначення справедливості – це незалежне дослідження правди. У залі суду адвокати, суддя та присяжні мають незалежно один від одного розслідувати правду щодо ймовірного злочину. У фізиці група фізиків вивчає дані та теоретичні концепції для консультацій щодо того, що може бути правдою чи реальністю певного явища.

______________________________________________________________________

 за матеріалами статті Psychology of Justice Mario Gollwitzer1 & Jan-Willem van Prooijen2,3 ( 1 Philipps University Marburg, 2 VU University Amsterdam, 3 The NSCR) National Lybrary of Medicine