Обрати сторінку

Суть континуальних моделей емоцій полягає в тому, що вони пояснюють і пророкують трансформацію емоційних станів. Чи можемо ми відчути радість після сильного переляку? Як  від гніву перейти до смутку? В якій мірі слід погодитися з відомим твердженням “від любові до ненависті – один крок”?

Першу фундаментальну модель динаміки емоційних станів запропонував В. Вундт  у 1894 р. 

Він припустив, що будь-який емоційний стан може бути представлено у вигляді точки в тривимірному просторі, координатні осі якого утворюються парами збудження – заспокоєння; задоволення – незадоволення; напруга – розрядка.

На думку В. Вундта, “всі прості почуття утворюють одне ціле зв’язне різноманіття, так як немає жодного почуття, вирушаючи від якого не можна було б через ряд проміжних ступенів і смугу байдужості дійти до всякого іншого почуття”.

Гіпотеза Вундта про динаміку емоційних станів як перехід в протилежне в рамках одного виміру, нещодавно отримала свій розвиток в моделі оппонентних емоційних процесів Р. Соломона.

Автор спробував пояснити такий широко відомий факт: за приємним емоційним станом часто слідує своєрідна “емоційна розплата” у вигляді спустошення і пригніченості, а за неприємним переживанням, навпаки, піднесений настрій.

Відповідно до цієї концепції кожна емоція через кілька миттєвостей після свого виникнення пробуджує протилежну емоцію. Дія протилежної емоції призводить до згасання первісної емоції і поверненню організму до стану рівноваги.

Причому чим інтенсивніше первісна емоція, тим більш яскраво виражена протилежна, тому багато людей обожнюють дивитися фільми жахів або навмисно провокують конфлікти через радості дозволу сварки і щастя примирення.

Концепція Р. Соломона допомагає нам зрозуміти незрозумілу до цього відсутність логіки в багатьох людських вчинках: всупереч здоровому глузду (і концепції 3. Фрейда) люди часто шукають негативних емоцій і уникають позитивних. Насправді відбувається своєрідна “відстрочка” задоволення, яке неминуче прийде за неприємностями.

 

за матеріалами сайту stud.com.ua