Обрати сторінку

Емоційний фон  впливає на те, як ми бачимо і трактуємо ті чи інші події. Якщо він негативний, то ми забарвлюємо все в «сірі» кольори, причому такий стан може затягнутися надовго. Що з цим робити, а ще краще – як уникнути негативного емоційного фону  у роботі та житті?

Емоційний фон  людини це превалюючий настрій, загальне глобальне ставлення людини до навколишньої ситуації і собі.

Те, що прийнято називати настроєм, мовою психології називається емоційним фоном. Умовно його можна розділити на дві останні категорії – позитивний фон і негативний. Однак тут нюанс полягає в тому, що настрій може змінюватися по кілька разів на день, але емоційний фон  – це те, що властиво людині більшу частину часу. Сильно порушує розумовий процес будь-яка сильна емоція: страх, агресивність, огида і т. д. Причина в тому, що емоції відключають інтелект. Емоція – це захисна реакція організму у випадках, коли має бути миттєва реакція. Коли ви втратили рівновагу, краще миттєво злякатися і зреагувати, ніж впасти на землю, розмірковуючи про те, звідки тут узялася кавунова шкірка.

Одним із труднощів у ситуативному управлінні емоціями пов’язана з тим, що ми нічого не робимо у своєму житті для підтримки стабільного позитивного емоційного фону. Наприклад, за фізичним здоров’ям стежимо, фізіологічні потреби задовольняємо. Але не працюємо зі своїм емоційним станом і, як результат, нарікаємо на стреси, стомлюваність, апатію та відсутність мотивації.

Основні характеристики емоційного фону:

  1. Слабка інтенсивність. Його досить складно усвідомити, емоційний фон  не відчувається яскраво, проте залежно від того, негативний він чи позитивний, всі інші переживання, ставлення до ситуацій диктуються саме виходячи з цієї полярності.
  2. Велика тривалість, на противагу емоціям. Рахунок йде на години, а часто навіть і на дні.
  3. Причини появи не очевидні. За рахунок слабкої інтенсивності ми не встигаємо відстежити, в який момент зародилося зерно того чи іншого емоційного фону, тому дуже важко зрозуміти, яка саме подія чи людина на неї вплинули таким чином.
  4. Вплив на  активність людини. Емоційний фон підвищує чи знижує активність людини, її продуктивність. Крім того, він як фільтр у фотоапараті накладає відтінок свого кольору на будь-яку подію. Якщо трапляється проблема, а людина з негативним емоційним фоном, вона сприйме її значно гостріше, ніж зазвичай. І навпаки.

 

Зрозуміло, більшості людей приємніше вступати в контакти з тими людьми, у яких емоційний фон  є позитивним. З ними і розмовляти легше, і особливого підходу шукати не потрібно, і обговорювати вони готові практично будь-яку тему.

Оскільки емоційний фон  у цих людей дуже стабільний, вони слабо реагують не тільки на складності у своєму житті, а й на чужі проблеми. Простіше кажучи, якщо ви розповісте про свої проблеми, вони навряд чи їх зацікавлять. У більшості випадків позитивно налаштовані люди або не сприймають проблеми всерйоз, або намагаються вислизнути від них, особливо якщо це чужі проблеми.

Власники негативного емоційного фону є повною протилежністю. Спілкуватися з ними не надто приємно. Навіть якщо вони вступають контакт, незабаром у вас складеться враження що це або затятий критикан, або буркотун, або патологічний буркун. Власне, саме такі прізвиська їм і надаються.

Зазвичай їх недолюблюють, думаючи, що їм ніхто не потрібний, і вони не хочуть спілкуватися. Проте насправді вони просто мають інший стиль спілкування. Найчастіше вони відмовляються від контакту через  специфічну манеру спілкуватися.

Не варто намагатися насильно розговорити таку людину і змушувати її сміятися. Якщо вони радіють, то тільки у відповідь на якусь щасливу подію, що сталася саме в їхньому, а не чужому житті.

Не варто розраховувати, що вони радітимуть вашому щастю. Щоправда, вони досить охоче висловлюють співчуття, що частково добре, але може стати і негативом, оскільки так легко докотитися до спільного ниття.

Ще однією їх важливою рисою є те, що вони досить вороже налаштовані по відношенню до навколишнього світу і тому постійно напружені, все піддають сумніву і чекають на удар. Це не означає, що всі вони хронічні невдахи та параноїки: серед таких людей теж зустрічаються успішні люди, хоч і не так часто, як серед людей із позитивним настроєм.

У жодному разі, не намагайтеся їх переробити. Незважаючи на маску  негативного настрою, багато з них досить симпатичні і нерідко дуже цікаві люди, тому спробуйте знайти плюси і у них.

Зниження емоційного фону- це неврологічні порушення, що призводять до депресивного стану. Страждають від цього люди різного віку. У наш час зниження емоційної складової становить глобальну проблему, впоратися з якою самостійно важко. Лікарі вважають, що сучасний спосіб життя позначається на емоційному стані людей. Сумний, пригнічений та пригнічений настрій призводить до зниження емоційного фону.

 

Причини розладу:

психоемоційні навантаження,  генетична схильність, хронічна втома, гормональні порушення, несприятливі стосунки, неврологічні порушення.

Симптоми зниження емоційного фону:

швидка перевтома,  головний біль,  поганий сон,  порушення апетиту, загострення захворювань, зниження концентрації уваги, погіршення пам’яті, тривога та занепокоєння, потяг до спиртного;,надмірна напруга

Якщо поганий емоційний стан затягується – це привід звернутися до фахівця.

Емоційний фон залежить від внутрішніх процесів в організмі – це гормони та нейромедіатори

Всі органи в нашому тілі схильні до нейрогуморальної регуляції: всі процеси контролюються нервовою системою і пов’язаною з нею система гормонів. Емоції не виняток. Гормони не тільки керують зростанням і роботою клітин, тканин та органів, а й служать нейромедіаторами – «посередниками» між нервовою системою та тілом.

Гормональний фон. 

Нерідко поганий настрій у жінок списують на «гормони», але що стоїть за цим узагальненням? Гормональний фон – концентрація та відносний вміст різних гормонів у крові – циклічний, і таких циклів кілька, кожен різного масштабу. Найшвидший – добовий цикл. У ньому беруть участь гормон росту, тестостерон та кортизол. Останній ще називають гормоном стресу, але він діє не так, як адреналін у стресовій ситуації. Вранці концентрація кортизолу підвищується, через що посилюються серцеві скорочення і активізується вуглеводний обмін, а організм отримує «поштовх» до пробудження. Надвечір кількість кортизолу падає, і ми стаємо менш активними, але спокійними. Якщо тривалий час недосипати чи змушувати організм працювати на виснаження, добовий гормональний цикл збивається, що, своєю чергою, призводить до посилення проблем зі сном та інших наслідків, зокрема емоційних: необгрунтовані страхи і тривоги, зневіра, апатія. Виникає хронічний стрес – порочне коло, яке іноді важко розірвати без стороннього втручання.

Добовий ритм та освітлення.

 За загальну регуляцію добового ритму відповідає мелатонін. Це речовина, яка контролює наш «біологічний годинник». Хоча він і не нейромедіатор і не впливає на нервову систему безпосередньо, під його дією відбувається виділення багатьох інших речовин, включаючи дофамін та серотонін. Експерименти показали, що ін’єкції мелатоніну знімають стрес, знижують тривожність і загалом прибирають негативні емоції. Втім, мелатонін має настільки широку дію на організм, що шляхи його впливу складно простежити. Його нестача призводить до цілого ряду негативних наслідків, в основному не тільки  в емоційній сфері, у тому числі передчасного старіння та підвищення ризику пухлин. Надлишок теж не корисний і може призвести до депресії. Синтез та виділення мелатоніну залежать від освітлення: надлишок світла знижує його утворення, а нестача – збільшує. У людини на нічний час припадає 70% добової секреції мелатоніну.

Гормони та менструація. 

Інший гормональний цикл пов’язаний із менструальним циклом у жіночому організмі. Ті гормони, які щомісяця готують тіло жінки репродуктивного віку до зачаття, також діють  на психіку. Однак їх вплив на емоції часто переоцінено. Гормони, які працюють протягом циклу – естрогени, лютеїнізуючий і фолікулостимулюючий гормони та інші, – не є нейромедіаторами і не можуть безпосередньо викликати емоції. Неабияка частина негативних почуттів під час самої менструації з’являється з непрямих причин: через постійний біль, нудоту і загальну слабкість. Мозок отримує схожі сигнали при хворобі та пригнічує будь-яке збудження. 

Гормональні зміни. 

Гормональна активність змінюється протягом життя. Зміни відбуваються і в чоловічому, і в жіночому організмі, але у жінок вони виражаються активніше як от наступ менопаузи. Це природний процес, пов’язаний із припиненням виділення естрогенів. Як і у випадку з менструальним циклом, настання менопаузи може переноситися по-різному – від абсолютно безсимптомного перебігу до значних змін в організмі та сильних перепадів настрою.

Щоб почуватися добре в емоційному плані, потрібно постійно щось робити. Чарівної пігулки немає. Якщо ви будете хоч трохи часу, але щодня приділяти своєму емоційному фону, то шанси зустрітися з емоційним вигорянням сильно скорочуються. 5 хвилин на день не врятують вас від появи негативних емоцій у житті взагалі, але істотно полегшать ваш стан і те, як ви на них реагуватимете.