Обрати сторінку

Емоційна дисрегуляція – проблеми в управлінні своїми емоційними переживаннями, діями та реакціями.

Вас легко образити чи роздратувати? Ви надто гостро реагуєте на ситуації, які можуть зовсім не турбувати інших? Вашим близьким здається, що ви занадто чутливі або часто драматизуєте? 

Емоційна дисрегуляція часто проявляється у вигляді виражених коливань настрою, спалахів гніву, вживання/зловживання психоактивних речовин, депресивних епізодів, тривоги, суїцидальних думок, самоушкодження та інших можливих дезадаптивних поведінкових дій. У ситуації стресу така людина легко захоплюється емоціями та починає діяти імпульсивно, здійснюючи вчинки, про які потім шкодує. Також емоційна дисрегуляція може виявлятися в пригніченні емоцій або їх надмірному контролі, що призводить до зниження настрою, нестачі позитивних емоцій, а також труднощів у спілкуванні та вираженні емоцій.

Емоційна дисрегуляція – це складна сукупність процесів, які, як прийнято вважати, включають такі чотири основні аспекти: 

  • відсутність усвідомлення, розуміння та прийняття емоцій;
  •  відсутність адаптивних стратегій регулювання емоцій (інтенсивності чи тривалості); 
  •  емоційне небажання відчувати емоційний стрес при досягненні бажаних цілей;  
  • нездатність поводитися цілеспрямовано та спокійно під час стресу.  

Враховуючи ці чотири аспекти порушення регуляції емоцій, дослідник Д’Агостіно та його колеги зробили відповідний висновок.  Вони припускають, що всі наступні приклади порушення регуляції емоцій, такі як уникнення, роздуми, заперечення , пригнічення емоцій, агресія та вихід із себе — це психологічні та поведінкові стратегії , які зрештою посилюють негативні почуття .

Тренінг навичок емоційного регулювання дозволяє навчитися усвідомлено керувати емоціями і довести цей процес до автоматизму. Для цього  застосовуйте наш додаток EQ.APP 

У разі стійкої емоційної дисрегуляції, яка проявляється у безлічі різних життєвих ситуацій та призводить до дезадаптації, рекомендується звернутися до психолога.