Обрати сторінку

Довіра та взаємоповага – основа людських відносин. Але взаємодія неможлива без протиріч, розбіжностей, самопізнання та пізнання партнера, що іноді відбувається на тлі образ. Вміння прощати – риса зрілої особистості.

Людям властиво помилятися, людям властиво відчувати різні почуття та діяти під їхнім впливом.Щирі вибачення легко відрізнити: зазвичай слова вимовляються з каяттям. 

Трапляється, що вибачення приносяться формально. Коли людина не вважає себе винною, але не може прояснити ситуацію. Наприклад, з керівником або клієнтом (який завжди правий). Або йому надто соромно за вчинене, і він не може виявити свою вразливість. Тоді він закривається та заперечує провину за вчинок. Таким людям важливо завжди бути правими. Недолік емпатії також впливає на здатність каятися. У цих випадках людина перепрошує, тому що так прийнято. Щоб не зіпсувати стосунки, не мати справу із наслідками.

Подібні нещирі вибачення легко розпізнати.

  1. Найчастіше це набір формальних фраз, не забарвлених емоційно.
  2. Неконгруентність. Вибачення – це простий акт. Доводиться мати справу із соромом, що саме собою неприємно. Відчувається пригніченість, незручність, стислість. Сміх, награна веселість допомагають не торкатися своїх переживань. Хоче не виглядати жалюгідним чи слабким. Сюди можна віднести вибачення згори: так і бути, перепрошую.
  3. Багаторазові метушливі вибачення та запобігання видають підлеглу позицію. Той, хто вимовляє слова каяття, стурбований тим, щоб не зіпсувати відносини, охоплений тривогою. Таке вибачення також не глибоке. На першому місці страх, який хочеться «забалакати».
  4. Тіло вибаченого розслаблене. Поза невимушена, обличчя не висловлює емоцій. Швидше за все, немає зіткнення з почуттями. Формально людина розуміє, що у цій ситуації люди зазвичай вибачаються. І повторює соціальний шаблон.

Щире вибачення – це визнання провини, готовність бути у неприємних почуттях, визнавати помилку та власну недосконалість. Через вибачення можна дізнатися про цінність відносин з іншим, зробити висновки для майбутнього життя, розвивати емпатію, ставати ближче.