Обрати сторінку

Вина, як почуття, поєднує у собі страх і бажання захиститися від зовнішнього світу. Це також якась агресія, спрямована людиною самого себе. У тілі з’являється напруга, порушується дихання та серцебиття. Людина хоче ніби сховатися.

Зрозуміло, це негативна емоція. І хімія її базується на зниженні рівня гормонів радості та щастя – СЕРОТОНІНУ, ДОФАМІНУ І ОКСИТОЦИНУ. Страх і занепокоєння викликається стресовим гормоном – КОРТИЗОЛОМ.

Серотонін – гормон і нейромедіатор, що відповідає за пізнавальну діяльність, рухову активність і тонус м’язів і підйом настрою.

Недолік його викликатиме відчуття нещасності, втрату самовладання та стійкості до стресів, оскільки він контролює сприйнятливість до гормонів стресу, про які трохи далі йтиметься.

Дофамін – гормон і нейромедіатор, що відповідає за задоволення і механізми заохочення в організмі людини.

ВИНА

Дефіцит дофаміну позначатиметься на настрої — пригніченість, досада, апатичність, низька мотивація до чогось. Тіло стає втомленим та неспокійним.

ОКСИТОЦИН — гормон довіри та нейромедіатор гіпофізу, рівень якого підвищується від дотиків, погладжень, обіймів та сексуального контакту. Окситоцин впливає на почуття прихильності, приналежності до групи та безпеки.

Низька кількість окситоцину в крові може викликати почуття самотності, втрату інтересу до життя, тіло хоче відсторонитися від інших, напруженість може зростати.

Зниження рівня гормонів радості, щастя та довіри обов’язково ведуть до зменшення захисту проти стресів. Піднімається рівень стресового гормону – Кортизол.

Кортизол – гормон, що синтезується корою надниркових залоз. Ця речовина відповідає за швидкість трансформації жирів, білків та вуглеводів в енергію, регулює імунні реакції та головне – адаптує організм до стресу.

Гіпоталамус – частина мозку і диригент гормональних процесів, що запускає механізм стресу і дає волю синтезу Кортизол в надниркових залозах.

При надто високих концентраціях Кортизолу спостерігається:

– ослаблення імунітету;
– розлад шлунково-кишкового тракту;
– проблеми зі сном;
– втома;
– збій у роботі щитовидки;
– з’являється агресія та запальність

Кортизол виділяється у відповідь реальні загрози, а й тривожні думки. Тому одна з перших рекомендацій щодо зниження рівня цього та інших стресових гормонів — це робота з думками, вміння їх усвідомлювати та відпускати, зважати на конструктив.

Зниженню рівня кортизолу також сприяють:

+ релаксація зручним для вас способом – масаж, музика, медитація;

+ якісний сон;

+ помірні фізичні навантаження та прогулянки;

+ білкова їжа з достатньою кількістю вуглеводів

Почуття провини, як і образа, виникає з різних причин. Їм супроводжують та інші емоції та стани. Але знаючи механізми фізіологічних реакцій, ми можемо певною мірою змінювати перебіг подій — впливати на гормональний фон за допомогою роботи з думками та переконаннями, тілом, вживаючи корисну та якісну їжу, займаючись розвитком особистості та комунікативних навичок.

Пам’ятайте, що все у ваших руках, а якщо потрібно, звертайтеся за допомогою до фахівців.