Обрати сторінку

Страх – емоція, в основі якої негативний досвід у минулому. Викликає реакцію “бити чи бігти”, у якому відбувається мобілізація організму боротьби чи усунення небезпеки. Це еволюційний механізм виживання. І для нього звичайно є свій хімічний коктейль з гормонів – АДРЕНАЛІНА, КОРТИЗОЛА.

Як відчувається страх на тілесному рівні?

загалом тіло стає напруженим і затисненим, особливо живіт, грудна клітка, плечі, шия;
обличчя ніби застигає, а очі – розширені або ті, що бігають;
частішає серцебиття та дихання
Страх – емоційний процес, причиною якого є реальна чи можлива небезпека. Тому ми наштовхуємося на реальну загрозу або ж на продукт нашого розуму — мозок відразу реагує, синтезуючи стресові гормони.

Стресорний механізм був створений природою для виживання і починається з сигналу в гіпоталамусі – частини мозку, що відповідає за ендокринну діяльність та гомеостаз організму загалом.

Речовини, що вивільняються в гіпоталамусі, породжують ланцюжок синтезу Адреналіну та Кортизолу – головних стресових гормонів, що виробляються у надниркових залозах. Заряд енергії від цих гормонів та мобілізація сил організму повинен спрацьовувати як засіб “утекти чи боротися”. Якщо це трапляється – стресовий ланцюжок завершується. Якщо ні – гормони продовжують вироблятися, а організм страждає.

АДРЕНАЛІН – гормон, який синтезується в мозковій частині надниркових залоз з амінокислоти Тирозін.

СТРАХ

При викиді Адреналіну спостерігається:

почастішання серцебиття, кажуть “серце з грудей вискакує”;
звуження судин мускулатури та слизових оболонок;
збільшення потреби в кисні, дихання стає частим і уривчастим;
розширення зіниць ( “у страху очі великі”);
розслаблення мускулатури кишечника

Якщо тривалий час Адреналін знаходиться на високих рівнях, може знижуватись кількість м’язової маси та настати виснаження, як наслідок посиленого білкового обміну.

Кортизол – гормон, який синтезується зовнішнім шаром (корою) надниркових залоз під впливом гормонів гіпофіза. Якщо Адреналін – це швидше гормон “швидкого” стресу, то Кортизол – тривалішого процесу.

При надто високих концентраціях Кортизолу спостерігається:

ослаблення імунітету;
розлад шлунково-кишкового тракту;
уповільнення зростання та крихкість кісток;
зниження сексуальної функції;
проблеми зі сном;
втома;
збій у роботі щитовидки;
з’являється агресія та запальність

Щоб знизити рівень гормонів стресу та одночасно збільшити секрецію гормонів радості та щастя, перегляньте кілька сфер свого життя:

Живлення. Збалансоване, якісне, багате на вітаміни та мікроелементи, з достатньою кількістю клітковини. Можна додавати природні адаптогени – речовини, що допомагають справлятися і пристосовуватися організму в несприятливих умовах і набувати стресостійкості.
сон. Регулярний якісний сон нормалізує гормональні процеси, відновлює організм та створює оптимальний емоційний фон.
Фізичні навантаження. Підберіть своє улюблене заняття – йога, танці, фітнес, спорт, тренажерний зал, біг, плавання та багато інших цікавих речей, що призводять до виділення ендорфінів, серотоніну, окситоцину та дофаміну – гормонів радості та щастя.
Розслаблення тіла та розуму. Тіло потребує розслаблення. Якщо гормони в нормі, парасимпатична система подбає про це. Але якщо багато стресів, виявите увагу і оточіть теплою своє тіло самі – масажні сесії, аромотерапія, гаряча ванна з морською сіллю. Для розслаблення розуму – медитуйте, займайтеся дихальними вправами.
Як видно, методів повно — потрібно лише бажання робити.

Звичайно, страх і сам страх — речі різні. Страхи – це наші підказки. Вони можуть бути просто, але як з ними поводитися — це справа вже за нами. Спокійне ставлення до страху – дуже корисна навичка. Адже ми прийшли пізнавати цей світ і страхи — одне з ключових понять, які можуть нас розвивати, а можуть і навпаки, змушувати закриватися і втрачати властивість до цікавості.

Бажаємо вам потоваришувати зі страхами і мати сміливість дивитися їм у вічі, не залучаючись, але й враховуючи об’єктивність ситуації.