Обрати сторінку

Пізнання світу виходить з понятті інтересу. Інтерес — вроджена інтенція, яка рухає людину цивілізаційним шляхом прогресу. Згадайте себе в дитинстві, коли все довкола хочеться дізнатися, “сунути носа” не у свої справи, отримувати новий досвід та переживання. Дитячий інтерес до світу – важлива складова формування особистості, а для дорослої людини – це також і сила, що спонукає рух до цілей, що розширює бачення та розуміння світу, що мотивує творення самого життя.

Існує безліч функціональних особливостей інтересу – підвищення уваги, потяг до людини, розумове прагнення, бажання. Вони і формуються під впливом коктейлю з різних речовин, в основі якого серотонін, дофамін, Фенілетіламін.

Отже почнемо із СЕРОТОНІНУ.

Відомий усім “гормон щастя”. Серотонін – гормон і нейромедіатор, який відповідає за безліч важливих функцій в організмі людини. Він бере участь у передачі нервових імпульсів, рухової функції, формує піднесення настрою та стимулює передні частини мозку, які якраз відповідають за пізнавальну діяльність. Саме процес пізнання і викликає передчуття та пожвавлення перед об’єктом інтересу.

Тілесні відчуття інтересу:

+ легкість та енергійність

+ бадьорість рухів

+ уважні, можливо примружені очі

+ Прагнення дивитися, чіпати, пробувати

+ тілесне розкріпачення

+ рішучість до дії

Серотонін також контролює чутливість рецепторів до гормонів стресу, що нижчий рівень Серотоніну, тим вище сприйнятливість до напруги. Так, прямо чи опосередковано, виявляючи інтерес, ми зменшуємо кількість стресу у нашому житті.

Якщо потяг душі – це інтерес, то потяг тілесний – це бажання. За нього відповідає Фенілетіламін.

Фенілетиламін – хімічна речовина, нейромедіатор, який відповідає за почуття закоханості, симпатії, теплоти до об’єкта. Працює “рука об руку” з Серотоніном та Дофаміном, але на відміну від них, живе дуже мало і швидко розпадається.

Коли ми зустрічаємо будь-яку людину, яка нам чимось сподобалася, починаємо відчувати особливе емоційне тепло, фізичну тягу або конкретний сплеск романтизму — швидше за все це приплив Фенілетиламіну.

ІНТЕРЕС

Стан такого інтересу може супроводжуватися:

+ зниженням апетиту

+ гіперактивністю

+ зниженням кількості сну

Передбачаючи отримання бажаного об’єкта інтересу, виділяється ще один гормон та нейромедіатор Дофамін.

Дофамін – важлива речовина системи мотивації нашого організму. Дофамін відповідає за почуття насолоди. Навіть уявний процес, спрямований на об’єкт, що цікавить, мета, мрію викликатиме приплив Дофаміну.

Дофамін також змушує нас виявляти потяг до нового, цікавитися та шукати свіжі відчуття. Цікаво, що ген, що кодує один із 5-ти рецепторів дофаміну, відповідає саме за пошук новизни. Довжина цього гена обумовлює наскільки важко або просто людина зможе досягати пікових станів насолоди – кайф від простих речей або витонченість в об’єктах і діях.

Дофамін нагороджує нас за зроблену справу насолодою, дає мозку зрозуміти, що треба запам’ятати, щоб отримати насолоду і мотивує зробити кроки до цього знову і знову.

І насамкінець, завжди пам’ятайте, що в наших руках включення емоції ІНТЕРЕСУ! Цьому можна і треба вчитися! Результатом такого вміння стане більше впевненості у своїх силах, активності у дії та жвавості у світовідчутті, а всі життєві досягнення вам будуть даватися легко та просто!