Обрати сторінку
Швидкий перегляд настрою та емоцій

В уривку з книги «Природа емоцій» доктор Екман виділяє п’ять факторів настрою та емоцій. Варіації тривалості, провокації, модуляції, вирази обличчя та усвідомлення причини підтверджують аргумент доктора Екмана про різницю між настроєм та емоціями.

Настрій може тривати годинами, а емоції від секунд до хвилин, найбільше. Ось чому зазвичай легко ідентифікувати емоційні тригери, але важко точно визначити тригер нашого настрою. У настроїв також немає власних унікальних виразів обличчя, на відміну від універсальних емоцій.

Тривалість

У суперечці про настрої та емоції настрій можна відрізнити від емоцій з точки зору їх тривалості і, імовірно, також з точки зору нейронної схеми, яка спрямовує і підтримує кожен з цих афективних станів. Хоча немає єдиної думки про те, як довго триває емоція, більшість тих, хто вивчає різницю між настроєм та емоцією, визнають, що настрій триває довше. Я стверджував (Екман, 1984), що емоції короткочасні, зазвичай, тривають від декількох секунд до хвилин, найбільше.

Отже, коли ми говоримо про емоції, що тривають тривалий час (години), більш ймовірно, що ми підсумовуємо емоційні епізоди, що повторюються, протягом цього проміжку часу і насправді не відчуваємо стабільної та постійної емоції. Однак настрій може тривати годинами, іноді навіть днями, і його важко похитнути. Важливо, якщо певний стан триває тижня чи місяці, це не настрій, а правильніше визначення як афективний розлад.

Провокація емоцій

Щоб ускладнити їхні стосунки, здається, що настрій знижує поріг, необхідний  для порушення пов’язаних емоцій. Прикладом цього може бути ситуація, коли ви перебуваєте в дратівливому настрої та відчуваєте, що злитесь набагато швидше, ніж зазвичай.

Перебуваючи в дратівливому настрої, люди будують світ навколо себе таким чином, що допускають, якщо не вимагає, гнівну реакцію, начебто вони шукають можливість потурати емоціям, які стосуються їх настрою.

Модуляція емоцій

Дивлячись на управління емоціями та настроєм, стає значно важче модулювати (регулювати) емоції, якщо вони виникають під час певного настрою. Імовірно, людина в дратівливому настрої не зможе модулювати напад гніву так легко і швидко, як в іншому випадку. Гнів під час дратівливого настрою повинен бути не тільки інтенсивнішим і менш контрольованим, але й повільнішим (тривати довше).

Вирази обличчя

Ще одна особливість, яка використовується для доказу різниці між настроєм та емоціями, – це вираз обличчя. Настрою не притаманні власні унікальні вирази обличчя, у той час, як багатьом емоціям – так (насправді існує сім універсальних емоцій, які виявляються з однаковими виразами незалежно від віку, статі та соціального оточення).

Можна зробити висновок про дратівливий настрій, спостерігаючи за безліччю виразів гніву на обличчі, але немає чіткого виразу обличчя самої дратівливості, так само як і будь-якого іншого настрою, емоційних рис або афективних розладів.

Усвідомлення причин

Хоча я не знаю прямих доказів, що підтверджують це останнє твердження, я припускаю, що більшість людей можуть вказати, що спричинило емоцію, але не можуть зробити це для настрою. Тригери можуть виходити із середовища, в якому ми знаходимося, або з нашої пам’яті. Їх навіть можна уявити.

Сказати, що може вказати, що викликало його емоційну реакцію, значить, що зазвичай усвідомлюють цю подію, що викликає емоцію, коли вона відбувається. Якщо так, швидше за все, подія повертається повільно. Для більшості з нас усвідомлення джерела цієї емоційної реакції відбувається не раніше, ніж емоційний епізод закінчився, якщо не сильно змінитись. Проте настрої щодо цього більш непрозорі.

Ресурс:  https://www.paulekman.com/blog/mood-vs-emotion-difference-between-mood-emotion/