Обрати сторінку

Говорячи про позитивність чи негативність емоцій, приблизно кожна людина уявляє собі схожий список чуттєвих проявів. Позитивні емоції для нас – ті, що викликають хвилю приємних відчуттів, створюючи тло задоволення. Чого не скажеш про категорію негативних емоцій, що з’явилися для того, щоб уберегти людину від небезпек миру та виживання у важких умовах. Може, варто тоді подивитися на емоції з іншого боку?

Професіонали рекомендують розглядати емоції з погляду психічної ентропії — кількості енергії, яка стає недоступною для використання через невизначеність ситуації. З такої позиції, емоції можна поділити на ті, що посилюють дезорганізацію психіки людини й ті, які допомагають, створюють конструктив.

Розглянемо емоції, які спонукають нас робити щось корисне, мотивують, сприяють зростанню та надають життю приємного обрису.

Розваги – супроводжують емоції інтересу, забавності, курйозності та бажання жартувати. Це дозволяє нам розслабитись і насолодитись життям.

Новизна та виклик створює почуття хвилювання. Психологи С. Томкінс та К. Ізард вважали, що саме збудження, пов’язане з хвилюванням – це найвищий рівень інтересу. А інтерес — це основа пізнання навколишнього світу.

Полегшення – приємна емоція, що виникає після сильної бурі переживань. Це звільнення від, швидше за все, попередньої неприємної емоції. Полегшення це ще не спокій, але вже близько до нього.

Подив  – емоція, що виникає через почуття незрозумілості чогось. Швидко з’являється, швидко йде. Здивована людина – це ще й підготовлена ​​людина. Адже подив – це пристосування для відповідної реакції на поточну подію або її наслідки.

Екстаз, блаженство – інтенсивна емоція насолоди, радості та щастя буття. Такий досвід може бути викликаний як медитацією, спогляданням природи, так і сексуальним переживанням з коханою людиною.

Фієро (з італ. гордість і досягнення) – емоція, подібна до тріумфу, але на відміну від нього, виключає потребу у змаганні.

Нахес – слово на ідиші, яке означає батьківську гордість за потомство; гордість наставника за успіх учня.

Зловтіха  – емоція радості від того, що у ворога щось пішло не так. Якщо в об’єкта, який вам неприємний, чогось поменшало, погіршилося або настала невдача, а вам при цьому добре — ось вона, справжня зловтіха. Заздрість це або образа, розбиратися треба в кожній окремій ситуації, але емоція справді буває приємною. У деяких культурах зловтіха не схвалюється.

Піднесення. Психолог Дж.Хайдт у своїх роботах з моралі та моральних емоцій говорить про те, що доброта та співчуття людей може спонукати в інших особливий стан “піднесення” – легкості та ентузіазму, що мотивують теж робити хороші речі.

Подяка — соціальна емоція вдячності за щось. Психологи Р.Лазарус та його дружина Берніс писали про подяку, як стан відповіді на альтруїстичні вчинки, які приносять користь. Подяка — емоція, яка допомагає боротися зі стресом та занепокоєнням, є відмінним підкріпленням та позитивною мотивацією.

Психолог Пол Екман, як і багато вчених, говорить про те, що основною мотивацією нашого життя є гонитва за задоволенням. Кожен із нас шукає те, що потрібно. Благо, ми здатні організувати життя так, щоб отримувати задоволення від досвіду переживань різних емоцій.