Обрати сторінку

Термін алекситимія був введений у 1973 році психотерапевтом Пітером Емануелем Сіфнеосом для опису пацієнтів із психосоматичними захворюваннями, які мали кілька спільних симптомів: виявляли помітні труднощі в ідентифікації своїх почуттів,  знаходженні відповідних слів для їх опису та у відрізненні почуттів від тілесних відчуттів. Також вони мали невелику уяву, що виражалося в нестачі фантазій, і стиль мислення, який був зосереджений на зовнішніх подіях, разом з разючою уникненням зосередження на внутрішніх переживаннях. 

Сіфнеос ввів слово «алекситимія» [від грецьк. a (ні) – lexis (слова) – thymos (емоція); буквальне значення «немає слів для емоцій»] для опису «цієї специфічної труднощі, яка, швидше за все, пов’язана з поєднанням нейрофізіологічних і психологічних дефектів, а не чисто психологічних». 

Одночасно є дослідження, які підтверджують ідею, що алекситимія також може бути реакцією на різні психічні та фізичні стани. Поздовжні дослідження розглядали стабільність алекситимії в контексті різних рівнів стресу.

Однак це не означає, що у кожного з цими захворюваннями є проблеми з вираженням і ідентифікацією емоцій. Натомість вони можуть не мати таких сильних емоцій, однак  можуть мати труднощі з почуттям емпатії. Є ймовірність, що це може бути генетично.

Посилання на аутизм

Симптоми розладу аутичного спектру різноманітні, але все ще існують деякі стереотипи, пов’язані з цим станом. Одним із основних стереотипів є відсутність емпатії, що в основному розвінчано.

У той же час деякі дослідження показують, що до половини людей з аутизмом також відчувають алекситимію. Іншими словами, саме алекситимія викликає відсутність емпатії, а не сам аутизм.

Емоції і депресія

Алекситимія також можлива при депресії. Дослідження показують, що від 32 до 51 % людей з депресивними розладами також мають алекситимію.

Можлива травма

Крім того, цей стан був відзначений у людей, які зазнали травми, особливо в ранньому дитинстві. Травма та нехтування на цьому етапі можуть спричинити зміни в мозку, які можуть ускладнити відчуття та ідентифікацію емоцій пізніше в житті.

Алекситимія діагностується фахівцем з психічного здоров’я.