Обрати сторінку

Розуміння первинних емоцій і грамотне реагування на них дозволяють розвинути емоційну сферу дитини

Дітям притаманні прояви як позитивних, так і негативних емоцій, і вони мають право їх виражати. Діти є емоційно нестійкими, вони не вміють контролювати себе  і тому дорослим  потрібно навчити дитину давати раду емоціям: це допоможе уникнути конфліктних ситуацій з оточуючими.

Дорослі допомагають дитині впоратися із сильними переживаннями. Наприклад, якщо дитина перезбуджена чи дуже втомлена, батьки створюють умови для відпочинку. Якщо дуже засмучена, – підбадьорюють. Щоб дозволити дитині виражати емоції, дорослі повинні дозволити це собі

Отже, в першу чергу необхідно навчити дитину висловлювати свої емоції словами. Уміння говорити, описувати свої емоції і почуття дуже важливі. Коли у людини досить слів, немає необхідності кидатися з кулаками. Адже, як правило, кидаються з кулаками ті, хто не можуть висловити свою злість і роздратування словом. А злість і роздратування потребують виходу. 

Діти мають вголос говорити, що вони роздратовані, сердиті, злі. Виговорюючись, дитина звільняється від гнітючої стану, а це, в свою чергу, розслаблює, заспокоює. Потрібно допомогти дитині знайти взаємозв’язок між емоціями і причинами їх виникнення. Поговорити з дитиною, з’ясувати, що спровокувало спалах гніву, злості, суму. Дітям іноді потрібно допомогти проаналізувати, що стало причиною

Американська академія педіатрії рекомендує батькам не використовувати сучасні технічні засоби, щоб заспокоїти або пом’якшити негативні емоції дитини. Серед іншого, американські вчені висловлюють «стурбованість через те, що використання аудіовізуальних засобів для заспокоєння дітей може ускладнити встановлення обмежень для їхньої поведінки і позбавляє дітей можливості регулювати власні емоції».

Щоб розвивати самоконтроль і емоційний інтелект, дітям потрібен досвід проживання своїх емоцій і практика їх прийняття. 

5 кроків, щоб допомогти дитині розуміти свої емоції

  • Розпізнавайте, які емоції відчуває дитина.
  • Розглядайте емоції як можливість для взаємодії і навчання.
  • Слухайте і приймайте почуття.
  • Назвіть її емоції
  • Допоможіть дитині вирішувати проблеми так, щоб не виходити за межі допустимої поведінки.