Обрати сторінку

Соломон Аш  провів експеримент ( 1951 ), щоб дослідити, якою мірою соціальний тиск з боку більшості може вплинути на те, щоб особа пристосувалася.

Експерименти показали, наскільки на власну думку людини впливає думка групи. Аш виявив, що люди готові ігнорувати реальність і дати неправильну відповідь, щоб відповідати решті групи.

Учасників експерименту (піддослідного, а також однодумців) розсадили в класній кімнаті та дали картку з простою вертикальною чорною лінією, намальованою на ній. Потім їм дали другу картку з трьома лініями різної довжини, позначеними «A», «B» і «C». Одна лінія на другій картці була такої ж довжини, як і на першій, а дві інші лінії були очевидно довшими та коротшими.

Учасників попросили вголос сказати, яка лінія A, B чи C відповідає довжині лінії на першій картці. У кожному  випадку спільники відповідали першими, а реального учасника розсаджували так, щоб він відповідав останнім. В одних випадках учасники відповідали правильно, а в інших – неправильно.

Мета Аша полягала в тому, щоб побачити, чи справді учасники будуть змушені відповідати неправильно у випадках, коли так робили конфедерати, чи їхня віра у власне сприйняття та правоту переважатиме соціальний тиск, створений відповідями інших членів групи.

Аш виміряв, скільки разів кожен учасник відповідав думці більшості. У середньому близько однієї третини (32%) учасників, які потрапили в цю ситуацію, підтримали та погодилися з явно неправильною більшістю в критичних випробуваннях.

Протягом 12 критичних випробувань близько 75% учасників погодилися принаймні один раз, а 25% учасників ніколи не погоджувалися.

У контрольній групі, де не було жодного тиску, щоб відповідати союзникам, менше 1% учасників дали неправильну відповідь.

Результати експерименту Аша показує як поведінка та очікування інших формують те, як ми думаємо та діємо щодня, оскільки те, що ми спостерігаємо серед інших, вчить нас, що є нормальним і чого від нас очікують. Результати дослідження також викликають цікаві питання та занепокоєння щодо того, як конструюються та поширюються знання, і як ми можемо вирішувати соціальні проблеми, які, серед іншого, виникають через конформізм.