Обрати сторінку

Ніхто не хоче сумувати. Проте печаль здорова!

Емоція смутку є важливою для нашого виживання і була частиною людського досвіду з початку часів. Печаль – це спосіб нашого тіла повідомити нам, що якась подія (наприклад, смерть коханої людини, розлучення, зрада) та/або внутрішній досвід (наприклад, думки, переконання, спогади, наша уява) завдали нам болю або засмутили.

У дитинстві смуток виражає наше страждання, і наші батьки реагують на це, допомагаючи або втішаючи, поки ми плачемо. Коли ми виростаємо, ми дізнаємося про горе, зраду та спустошення, і дуже швидко сум може перетворитися на нестерпний біль. Те, як наші близькі та суспільство справляються зі смутком, вплине на нашу готовність дозволити своєму смутку. Наприклад, було б складно плакати, якщо ви вірили, що інші бачать вас «слабким» або якщо ваш друг сказав вам, що «нема чого плакати». 

 

Чому ми повинні дозволяти собі сумувати?

Почуття смутку, гніву, страху та радості є основними характеристиками нашого емоційного розуму, і всі вони відіграють важливу роль, коли ми емоційно обробляємо життєві події.

Функція смутку подвійна: давати нам знати, що нам потрібно сумувати, і шукати тих, хто любить і підтримує нас. Але це часто «легше сказати, ніж зробити». Люди розуміють роль смутку і чому їм потрібно дозволити собі його відчути, але вони не знають, як пов’язати це почуття, коли вони так довго уникали його.

Переживання хворобливих емоцій є суттєвим компонентом ліків і змінює нас. Нам потрібно бути терплячими, щоб, зрештою, знову відновившись, ми подаємо приклад надії іншим. Переживши цей яскравий спектр емоційного болю, ми природним чином починаємо усвідомлювати тяжке становище й біль інших і відчувати до них співчуття. Іншими словами, пробуджується і співчуття. Ми всі відчуваємо втрату. Кожен пов’язаний духовно; і через цей цілісний зв’язок ми можемо допомагати один одному нашою чесністю та сміливістю. Просто так воно і є.

Боріться проти втрат і руйнування, якщо хочете, але не забувайте визнавати свою безпорадність і повністю здаватися, час від часу плакати від гніву, розчарування і скорботи. Ви від цього почуватиметеся краще… і всі інші також!