Обрати сторінку

«Активне слухання» означає повна концентрація на сказаному, а не просто пасивне «слухання» повідомлення оратора.

Вербальне спілкування має вирішальне значення в кожному аспекті життя. Активне слухання може допомогти вам ефективніше співпрацювати, зменшити непорозуміння та марну роботу, ефективніше вести переговори, побудувати успішніші робочі стосунки та справити краще враження на людей, з якими ви працюєте.

Активне слухання також означає терпіння – паузи та короткі періоди мовчання повинні бути прийнятними і передбачає надання іншій особі часу на дослідження своїх думок і почуттів, тому їй слід надати для цього достатньо часу.

 

Ось кілька порад щодо покращення навичок слухання:

Звертати  увагу! Не відволікайтесь. Відкладіть телефон та встановіть зоровий контакт із людиною, яка з вами розмовляє. Зробіть подумки нотатки про ширшу точку зору оратора. Чому  тобі це говорять? Як оратор ставиться до сказаного? Не думайте відповідати. Зосередьтеся на тому, що хочуть, щоб ви почули.

Покажіть, що ви слухаєте. Встановіть зоровий контакт, кивайте, коли це доречно, і давайте невеликі словесні коментарі, наприклад «так» і «ага». Але не перебивайте, щоб повторити те, що людина щойно сказала. Це може здатися хорошим способом продемонструвати вашу залученість, але це може зірвати розмову.

Запропонуйте відгук. Коли з’явиться нагода, ви зможете запропонувати глибокий відгук про те, що було сказано. Це може мати форму обдумування сказаного, постановки додаткових запитань або пропозиції власної точки зору. 

Не робіть поспішних висновків! Ви не читаєте думки, як і людина, яка з вами розмовляє. Якщо ви починаєте засмучуватися сказаним, попросіть роз’яснення. Скажіть: «Схоже, ви маєте на увазі X, і я просто хочу пояснити. Ви кажете Y?» Даючи можливість перефразувати або уточнити, ви уникаєте несправедливих припущень.

 

Активне слухання потребує практики, але воно має потенціал значно покращити вашу здатність чути людей, спілкуватися та запам’ятовувати важливі деталі в щоденних розмовах.