Обрати сторінку

Наше життя сповнене дій і результатів. Кожен із нас приписує певний локус контролю над цими результатами. У психології локус контролю вважається важливим аспектом особистості. Концепція була розроблена Джуліаном Роттером у 1950-ті роки.

Основна ідея локуса контролю полягає в тому, що він описує, наскільки людина відчуває контроль над тим, що з нею відбувається, і наскільки вона, як особистість, може впливати на своє життя.

Внутрішній локус контролю призведе до посилення поведінки, і така поведінка триватиме. Зовнішній локус контролю призведе до згасання поведінки – навіщо нам продовжувати спроби, якщо результат поза нашим контролем?

Люди з високим внутрішнім локусом контролю вважають себе такими, що мають великий особистий контроль над своєю поведінкою, і тому більш схильні брати на себе відповідальність за те, як вони поводяться. Дослідження показали, що люди з внутрішнім локусом контролю, як правило, менш конформні та менш слухняні (тобто більш незалежні). Роттер припускає, що люди з внутрішнім локусом контролю краще протистоять соціальному тиску, щоб підкорятися або підкорятися, можливо, тому, що вони відчувають відповідальність за свої дії.

Людина з зовнішнім локусом контролю, яка приписує свій успіх удачі чи долі, з меншою ймовірністю докладатиме зусиль, необхідних для навчання. Люди із зовнішнім локусом контролю також частіше відчувають тривогу, оскільки вважають, що не контролюють своє життя. Однак це не означає, що внутрішній локус контролю є «хорошим», а зовнішній локус — «поганим».

Локус контролю часто розглядається як вроджений компонент особистості. Однак є також докази того, що він формується на основі досвіду дитинства, зокрема взаємодії дітей з батьками. Діти, яких виховували батьки, які заохочували їх незалежність і допомагали їм зрозуміти зв’язок між діями та їхніми наслідками, як правило, мали більш розвинений внутрішній локус контролю.

Фактично, люди, які використовують суміш як внутрішніх, так і зовнішніх локусів у своїх міркуваннях, повідомляють про вищий рівень щастя (April, Dharani, & Peters, 2012).