Обрати сторінку

Наш мозок  щомиті стикається з величезною кількістю інформації.

І щоб не витрачати час на її постійне обмірковування та систематизацію, у ході еволюції ми набули розумових шаблонів, автоматичних думок..

Когнітивні спотворення – це помилки мислення людини, в основі яких лежать спотворені переконання. Когнітивні помилки систематично відбуваються у схожих за контекстом ситуаціях і часто призводять до неправильних чи неточних міркувань, ірраціональної поведінки.

Когнітивні спотворення  іноді приносять користь — вони допомагають людині за певних умов швидко знаходити рішення, пристосовуватися до ситуації. У більшості випадків когнітивні спотворення створюють перешкоду для розвитку та реалізації потенціалу людини.

Існує буквально сотні різних когнітивних спотворень, і без них наш мозок просто не міг би функціонувати.  Ось декілька з них : катастрофізація, надмірне узагальнення, імперативи, чорно-біле мислення, ілюзія контролю, навішування ярликів  і т.д

Усі  когнітивні спотворення   поєднує одне: вони з’являються через небажання зробити крок назад і подивитися на всю картину загалом.

Ми вважаємо за краще працювати з чимось добре знайомим і не хочемо шукати прорахунки у своїх планах. У позитивному мисленні є переваги. Але, якщо важливі рішення приймати наосліп, навряд чи ви зробите найкращий вибір із можливих.

Перед ухваленням серйозного рішення переконайтеся, що ви не стали жертвою когнітивних викривлень. Для цього відступіть на крок назад і спитайте себе:

  • Чому ви вважаєте, що потрібно вчинити саме так?
  • Чи є контраргументи на вашу думку? 
  • Ви йдете за думкою інших людей тому, що дійсно вірите в неї?
  • Що ви втратите, якщо ухвалите таке рішення? А що отримаєте?

Якщо не аналізувати, чому ви думаєте так, а не інакше, легко впасти у шаблонне мислення та розучитися думати самостійно.

Виявлення викривлень, їхнє переосмислення дозволяє відмовитися від стереотипних, нераціональних стратегій поведінки та емоційного реагування.