Обрати сторінку

Роберт Ділтс, один із найвідоміших експертів-розробників у нейро-лінгвістичному програмуванні.

Зізнайтеся, Ви іноді запитуєте «Чому я живу так, як живу?» або «Чому я маю те, що маю?»

Особливість моделі полягає в тому, що для кожного з рівнів піраміди відповідь на запитання «Чому це так?» лежить на один рівень вище.

Якщо Вас не влаштовує те, що у Вас є, оточення чи фінанси — модель Ділтса покаже, що треба змінювати Ваші дії. Якщо начебто правильні дії не призводять до потрібного результату, потрібно змінювати стратегію в цілому. Якщо незрозуміло, куди міняти стратегію — то треба поритися у своїх переконаннях, щось із ними не так.

Згідно з цією моделлю, у будь-якій ситуації можна знайти одні й ті ж структурні елементи, проаналізувавши які можна отримати нове бачення ситуації, інсайти. Піраміда логічних рівнів Роберта Ділтса включає такі рівні (список починається з нижніх рівнів і закінчується верхнім):

Оточення. Оточення – наші умови життя. Логічні рівні Ділтса ґрунтуються на об’єктивній реальності конкретної людини: її умовах життя, місці життя, оточенні.

Поведінка. Діяльність людини. Якщо перший рівень – це обставини, в які ми вміщені, другий рівень – наша реакція на ці обставини.

Здібності. На цьому рівні знаходяться вміння людини та її досвід. Ключове питання для цього рівня: «Як я можу впливати на світ? Що я вмію?

Цінності та переконання. На цьому рівні людина структурує свої цінності та переконання, відповідає на запитання, чому вона думає так, а не інакше. Який досвід дитинства, переконання можуть стояти за тими чи іншими особливостями мислення.

Ідентичність. Простими словами, ідентичність – відповідь на запитання «Хто я?» До якої групи відносить себе людина, як вона себе позиціонує.

Місія. Це найвищий рівень, який стосується цінностей та смислів. На цьому рівні людина відповідає собі на запитання «Навіщо я живу?». Найчастіше причини наших проблем та відповіді на них вкорінені на нижчих рівнях.

Проаналізувавши ситуацію з усіх боків, можна знайти для неї нове, ефективніше рішення. Але для цього потрібно знати, як працювати з пірамідою Ділтса.