Обрати сторінку

На даний момент головний загальносвітовий тренд – УСВІДОМЛЕНІСТЬ.
Усвідомленість – поняття, що описує стан безперервного відстеження поточних переживань. Коли кажуть «бути тут і зараз», «сфокусуватися на моменті», «сповільнитися», те саме про усвідомленість. Більшість часу ми не помічаємо, чим зайнятий наш мозок і як він сприймає те, що відбувається. Ми не відстежуємо його реакції і часом не здогадуємося про те, як події довкола впливають на наш емоційний фон. Ми не помічаємо, блокуємо, відкладаємо відчуття, коли в цей час мозок їх уловлює, зберігає і лише нарощує. Для сучасної людини звично жити в епоху багатозадачності та ефективності, але саме ця культура спонукає наші думки перескакувати з однієї на іншу. Ми думаємо про багато речей одночасно, у тому числі про ті, що відбулися в минулому або ще відбудуться в майбутньому, що в результаті сильно розсіює нашу увагу.
Починати розвиток емоційного інтелекту слід з усвідомлення те, що з вами відбувається. Потрібно навчитися розділяти себе та емоції, представляти їх як окреме явище та дивитися на нього збоку. Емоції – ваша реакція на те, що відбувається навколо. Вони змінюються разом із змінами зовнішніх обставин, тому запам’ятайте: ви ≠ ваші емоції. Вміння відокремлювати емоцію від себе допоможе оцінити обстановку, прийняти рішення та правильно відреагувати.
Якщо Ви стикалися зі стресом, вигорянням або навіть депресією, то Вам має бути знайомий стан, коли Ви відчули, що дійшли до краю. У Вашому внутрішньому світі не залишилося місця для нових відчуттів. Все було заповнено негативними емоціями, що накопичилися, і проблемами, які свого часу не були проаналізовані і вирішені. Або, навпаки, коли Вам говорили про те, яка Ви щаслива людина, які чудові люди оточують Вас, як Вам пощастило з роботою та особистим життям. Все справді так, тільки саме Ви розуміли це, погоджувалися, але щиро не відчували. Це є приклад того, коли ми заблокували позитивні відчуття.

Головна мета усвідомленості – відстежувати те, що робить наш мозок. Усвідомленість – це не про звільнення розуму від думок, а про фокусування на момент буття. Вона вчить нас не тікати від проблем, а уважно спостерігати за своєю реакцією з їхньою появою. Якщо Ви розвинете в собі усвідомлене ставлення до подій та людей навколо Вас, то зможете контролювати свої емоції і навіть потоваришувати з негативними почуттями.

Концентрувати увагу на діяльності чи творенні чогось. Розуміти ступінь важливості справи, не перемикатися з першорядної на другорядну.
Відчувати своє тіло та розуміти його потреби: голод, дискомфорт, біль, втома тощо.
Свідомо відчувати емоції. Розуміти, коли ви роздратовані, коли перебуваєте «на взводі», коли пригнічені і т. д. До цього ж пункту можна віднести вміння не засуджувати себе за відсутність «потрібних» та «доречних» емоцій.
Не виносити оціночних суджень. Усвідомлення себе як унікальної особистості серед багатьох інших неповторних людей позбавляє бажання «навішувати ярлики», давати непрохані поради та робити зауваження.
Не втрачати впевненості у своїх переконаннях через критику. Цей пункт випливає із попереднього. Деякі нетактовні особи дотримуються позиції, що їхня точка зору – єдино правильна, а ті, хто їй не відповідає – дурні /не мають смаку/моралі/ не мають достатнього досвіду тощо. Якщо ви усвідомлена людина, то ви апріорі не можете сприймати такі випади близькі до серця. Ви розумієте – думка в голові чужої людини – це лише невловима ідея того, як ви повинні виглядати через призму його життєвого досвіду.

І справді, вміння перебувати в стані тут і зараз – важлива навичка для життя у великих та дрібних містах. Потік ментального шуму з реклами, новин, соцмереж примушує стародавні ділянки нашого мозку постійно залишатися напоготові. Надлишок подразників створює напругу і приводить організм у стан стресу.

Суть практики усвідомленості у цьому, що людині пропонується концентруватися поточному моменті. Способів є багато: від медитації до фізичних вправ. Людина стежить за диханням і не втягується в потік думок, а якщо відволікся – нічого страшного, завжди можна лагідно повернутися в практику.

Побачивши приголомшливі результати людей, які практикували усвідомленість, керівництво багатьох компаній почали впроваджувати програми та свою корпоративну культуру. Серед них: Google, Intel, Apple, велика страхова компанія Aetna, мережа супермаркетів Target, поліція Америки, баскетболісти Chicago Bulls та багато інших.

Практики усвідомленості піднімають стресостійкість, рівень емпатії та ефективність співробітників, а це позитивно впливає як на здоров’я людей, так і на фінансову сторону компанії.