Обрати сторінку

В залежності від вираження різних сторін емоційності виділяються емоційні типи людей, що відносяться до різних типів темпераменту (характеру). Одна з перших таких спроб була здійснена класифікації типів темпераменту Хейманса – Ле Сенна . 

Нервовий тип характеризується сильними і безладними емоційними переживаннями, схильний до жорстокості і підозрілості. Чутливий до емоціогенних ситуацій, але його емоції швидко зникають. Постійно перебуває в пошуках нових вражень. Погано переносить одноманітність, яке швидко викликає у нього нудьгу.

Сентиментальний тип теж володіє високою емоційною збудливістю, але на відміну від нервового типу глибоко і довго переживає як радість, так і смуток, пам’ятає про них і постійно до них повертається. Це глибока, мрійлива і постійна натура. Вимагає до себе м’якого та доброзичливого ставлення.

Бурхливий тип часом виявляє несамовитий прояв почуттів. Життєрадісний, завжди перебуває в гарному настрої. З співчуттям ставиться до інших і не приховує своїх симпатій. Незлопам’ятний, але на закиди реагує бурхливим обуренням.

Пристрасний тип віддається якійсь справі захоплено, весь без залишку. Удачу переживають спокійно, без прояви афекту.

Сангвінік малорухливий , спокійний, оптимістичний.

Флегматик холодний і спокійний.

Аморфний тип байдужий до того, що робить. Емоційно непорушний.

Апатичний тип теж байдужий до того, що робить. Завжди знаходиться в рівному настрої, отримує задоволення від самотності. До інших людей байдужий.

Слід, однак, мати на увазі, що чисті типи темпераменту зустрічаються рідко, в основному вони змішані, тому прояв тієї або іншої групи емоцій у конкретних людей буде сильно ускладнюватися цією обставиною.