Обрати сторінку

Чи правда можна зробити соціально схваленою будь-яку ідею, навіть найбожевільнішу?

Вікно Овертона – складна техніка. Той, хто її застосовує, психологічно впливає на оточуючих і «привчає» їх до певної думки, порядку, правил. Простими словами вікно Овертона – психологічний інструмент впливу  на суспільство, яке успішно застосовують, наприклад, політики. В результаті їхньої діяльності ми можемо повірити в неправдоподібні речі, прийняти те, від чого відмовлялися зовсім недавно.

Термін отримав назву на честь відомого психолога з Америки. Джозеф Овертон ретельно вивчав особливості впливу подій, ситуацій на розум людини. Наприкінці минулого століття він видав працю з цієї тематики і довів світові, що техніка навіювання застосовується давно, і вона працює. 

Вона застосовна до будь-якої галузі людського життя: економіки та оподаткування, проблем шлюбу та прав меншин тощо. Думки з цих питань можуть відрізнятися і набувати найрадикальніших форм. Але в публічному просторі активно обговорюватиметься лише те, що знаходиться в центрі шкали — тому що саме ці позиції, найімовірніше, близькі до більшості.

Дж. Овертон вивчивши, як відбувається трансформація розуму людини, які стадії він повинен пройти, щоб прийняти ті, що раніше вважали поганим та негуманним. Потрібно розуміти, що переоцінка не відбувається одразу. Це досить тривалий процес. Але він може чинити на громадську свідомість колективний вплив. Це означає, що цінності переосмислюються не однією людиною, а групою осіб. Таке явище може призвести до деградації суспільства, якщо комусь це стане вигідно. 

У психологів існує думка, що вікну Овертона потрібно і можна протистояти. Якщо ви розумієте, що хтось намагається вплинути на вашу свідомість. Примушує вас думати інакше, ніж ви звикли, необхідно розібратися, чи не використовують техніку вікна Овертона? Психологи рекомендують «плисти проти течії». Але не слід чекати дій від оточуючих. Важливо розпочати із себе. Усвідомте ситуацію.