Обрати сторінку

Похмурий погляд, напружені губи та щелепа, різкість у рухах та підвищений голос – дізнаєтесь образ людини у гніві?

Гнів – це досить сильний негативний емоційний стан. На відміну від смутку, в гніві короткочасно піднімається життєва сила, точніше навіть активізуються програми для виживання. Так уже вигадала еволюція — у разі гострої потреби мобілізувати ресурси для захисту власного життя або життя ваших близьких.

Який хімічний коктейль створює цей стан? Сьогодні про головні стресові гормони – КОРТИЗОЛ, НОРАДРЕНАЛІН І АДРЕНАЛІН.

Кортизол – гормон, що синтезується корою надниркових залоз. Ця речовина відповідає за швидкість трансформації жирів, білків та вуглеводів в енергію, регулює імунні реакції та головне – адаптує організм до стресу.

Саме Кортизол піднімає нас з ранку з ліжка бадьорими та повними сил. У здорової людини в цей час спостерігається максимальний рівень гормону в крові. Потроху, до настання вечора, вироблення Кортизолу зменшується і падає наша працездатність, відчувається втома і стає можливим засинання.

У випадках небезпеки, об’єктивної чи ні, у корі головного мозку виникає сигнал, що йде до гіпоталамусу, який синтезує гормон, що впливає на гіпофіз. А гіпофіз, у свою чергу, подає знак у вигляді адренокортикотропного гормону (АКТГ), який і викликає синтез кортизолу в надниркових залозах.

У цей час у тілі зростає артеріальний тиск, частішає серцебиття, м’язи наводяться в тонус – організм мобілізується.

При надто високих концентраціях Кортизолу спостерігається:

ослаблення імунітету;
розлад шлунково-кишкового тракту;
проблеми зі сном;
втома;
збій у роботі щитовидки;
з’являється агресія та запальність

Пам’ятаємо, що Кортизол виділяється у відповідь реальні загрози, а й тривожні думки. Тому одна з перших рекомендацій щодо зниження рівня цього та інших стресових гормонів — це робота з думками, вміння їх усвідомлювати та відпускати, зважати на конструктив.

Зниженню рівня кортизолу також сприяють:

+ релаксація зручним для вас способом – масаж, музика, медитація;

+ якісний сон;

+ помірні фізичні навантаження та прогулянки;

+ білкова їжа з достатньою кількістю вуглеводів

Ну і звичайно, якщо у вас стресова робота або інші причини, що викликають постійне підвищення рівня Кортизолу — подбайте про себе в першу чергу.

Стресорний ланцюжок веде також і до вивільнення ще двох гормонів – НОРАДРЕНАЛІНУ та АДРЕНАЛІНУ

Норадреналін – гормон, що виробляється мозковою частиною надниркових залоз, а також нейромедіатор, що синтезується в задній частині гіпоталамуса. Є попередником Адреналіну.

ГНІВ

Норадреналин еще называют медиатором бодрствования. Он способствует быстроте решений, снижает чувство страха, повышает агрессивность — поэтому, когда человек чувствует гнев, он долго не думает перед тем, как принимается “наказать” объект злости. На телесном уровне Норадреналин сужает кровеносные сосуды, поднимает артериальное давление, учащает сердцебиение, вызывает тремор.

Если уровень Норадреналина часто находится на высокой отметке, может наблюдаться снижение зрения и способности к аналитическому мышлению.

Адреналин с Норадреналином действуют синергично.

Адреналин — гормон, который также синтезируется в надпочечниках и вызывает бурную реакцию в организме по типу “бей или беги”.

При выбросе Адреналина наблюдается:

  • учащается сердцебиение, говорят “сердце из груди выскакивает”;
  • сужаются сосуды мускулатуры и слизистых оболочек;
  • увеличивается потребность в кислороде, дыхание становится частым и прерывистым;
  • расширяются зрачки ( “у страха глаза велики”);
  • расслабляется мускулатура кишечника

Если длительное время Адреналин находится на высоких уровнях, может снижаться количество мышечной массы и наступить истощение, как следствие усиленного белкового обмена.

Антистрессовые действия, направленные на снижение уровня вышеперечисленных гормонов:

+ снова и снова — полноценный сон. Спите 7-8 часов, ложась не позднее 23:00. Можно также добавить 20-30 минутный дневной сон, если вам не хватает ночного времени;

+ здоровое питание, включающее достаточное количество витаминов и минералов;

+ физические упражнения — выберите угодный вашей душе вид занятий и уровень нагрузки для тела;

+ медитация;

+ релаксация;

+ прогулки по лесу, на свежем воздухе .

Все эти действия не только снижают уровень гормонов стресса, но и вырабатывают полезный эмоциональный фон, сопутствующий с синтезом гормонов радости и счастья!

Гнев, ярость, раздражение — это не просто реакции вашего тела и ума. Они в некоем роде ваши союзники. Умение контролировать, направлять и использовать эти ресурсы — очень полезный навык. Всему этому можно научится! (можна тут додати ссилочку на вправи по агресії або щось в тому роді)