Обрати сторінку

Тривога – зазвичай сприймається як очікування будь-якої небезпеки. А оскільки мозку все одно, реальна загроза або тільки в думках – хімічний коктейль складатиметься в основному зі стресового гормону – кортизолу, соматостатину, а також варто згадати про зниження рівня тестостерону і окситоцину.

Кортизол – один з головних гормонів, що готують людину до стресу. Синтезується в корі надниркових залоз і відповідає за безліч функцій в організмі: регуляція рівня цукру в крові, контроль артеріального тиску, регуляція імунної системи та мозкової діяльності.

Природно те, що рівень кортизолу піднімається з ранку, даючи організму команду “Вставай” і надвечір кількість його знижується, готуючи людину до розслаблення та відпочинку.

Якщо людина відчуває занепокоєння, тривогу або стрес, рівень кортизолу зростає і може з’явитися безсоння, головний біль, послаблюється імунітет, піднімається глюкоза в крові і т.д.

В 1936 біохімік Ганс Сельє відкрив адаптаційний механізм стресу “втеча або напад”. Також він описав два типи стресу, які викликають викид кортизолу: добрий (еустрес) та поганий (дистрес) стрес. У цьому механізмі йдеться, що при надходженні в мозок сигналу про виділення кортизолу, тіло мобілізується та готове вчинити дію. При хорошому стресі – приходить збудження та готовність діяти. Людина виконує необхідну дію (“бій або втеча”), рівень кортизолу зменшується і ланцюжок еустресу завершується. При поганому стресі часто не виконується “завершення” механізму. Підвищений кортизол починає руйнувати людину зсередини.

Нехай будуть під рукою п’ять порад щодо зниження рівня Кортизолу, позбавлення стресу і занепокоєння.

  1. ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ. Реакція “Бій” чудово відтворюється за допомогою кікбоксингу або боксерської груші, а “біжи” – плавання, їзда на велосипеді та сам біг.
  2. МЕДИТАЦІЯ. Усвідомлене дихання та концентрація супроводжує виділення гормонів щастя, зменшуючи рівень стресових гормонів.
  3. СОЦІАЛЬНЕ ЖИТТЯ. Дослідження свідчать, що ізоляція, мала кількість контактів із людьми, агресія призводять до зростання рівня Кортизолу. І навпаки, соціальні дії, спрямовані на спілкування, спільну роботу, хобі, контакт із тваринами, близькими, друзями — ведуть до зменшення стресу та зростання почуття потреби, розуміння свого місця у світі.
  4. ГУМОР ТА СМІХ. Американський психіатр Вільям Фрай виявив, що сміх і справді знижує рівень Кортізол. Знайдіть щось, що може викликати у вас бажання гуморити та зробіть це.
  5. МУЗИКА. Улюблені твори викликають приплив ендорфінів та піднімають настрій.

Дослідження кажуть, що виявлено місце, де “живе” тривожність – це мигдалеподібне тіло скроневих доль мозку. Тут виробляється СОМАТОСТАТИН — гормон і нейромедіатор, інгібує (знижує) виділення інсуліну, глюкагону та інших гормонів шлунково-кишкового тракту, контролює зростання організму, зменшує кровотік у кишечнику.

ТРИВОГА

Люди називають тривогою різні стани: від легкого занепокоєння до паралізуючого страху. У цьому також беруть участь і гормони радості, точніше зменшення їх кількості в організмі.

При низькому рівні окситоцину людина може почуватися небезпечно і тривожно. Напруженість може викликати недовіру і тягнути за собою інші не дуже приємні стани.

Якщо в цьому всьому коктейлі ще й зменшується рівень Тестостерону – додасться невпевненість та пригнічений стан, що підвищує сприйнятливість до стресів ще більше.

Наведені вище антистресові методи будуть актуальними і для цих гормонів також.

Тривога і супутні їй стани можуть бути короткочасними переживаннями, на які можна вплинути самостійно, але якщо це вже тенденція, спосіб світосприйняття або тривалий стан, краще звернутися до фахівців за допомогою.