Обрати сторінку

Від легкої та вітряної наснаги до нестримної ейфоричності. Радість – базова емоція, яку може прожити кожна людина на землі.

Радісний коктейль становить “трійка” основних гормонів та нейромедіаторів – ДОФАМІН, СЕРОТОНІН, ОКСИТОЦИН. Окремо розглянемо стан ейфорії, що викликає Ендорфін.

Якось ви прокинулися вранці від торкання ніжних сонячних відблисків по обличчю. Спокійне тепло розлилося по тілу, і ви відчули емоційне піднесення. Під впливом яскравого світла рівень мелатоніну знижується, а серотонін зростає. Ви відчуваєте приплив радості і вам хочеться схопитися з ліжка, щоб приступити до ранкових ритуалів, які приносять вам задоволення – це вже досягає успіху наш мотиватор – дофамін. Він спонукає нас до дій, які в пам’яті вже колись приносили задоволення, а також спробувати щось нове. З добрим настроєм ви написали повідомлення близькому другу. Коли друг відповів, ви відчули приплив кохання та довіри, який активізувався хвилею окситоцину. Так, ваше емоційне тло піднялося за рахунок біологічно активних речовин, які ми розглянемо трохи детальніше.

Серотонін – гормон та нейромедіатор, який часто називають гормоном щастя. Дія серотоніну спрямовано зниження сприйнятливості до негативним емоціям. Якщо серотонін в нормі – людина відчуває радість і загалом гарний настрій; Низький рівень веде до тривожності та безсоння, а надто високі кількості вільного гормону будуть провокувати хворе емоційне збудження.

РАДІСТЬ

Серотонінове “щастя” приходить разом із приємним почуттям тепла у грудній клітці. Настрій піднімається, а на фізіологічному рівні це веде до зниження болючого фону, підвищуються протизапальні властивості організму, активізується перистальтика шлунка та кишечника. Прискорюється передача сигналів між нейронами в мозку – думки стають яснішими і продуктивнішими.

Якщо в кров серотоніну викинулося надто багато, може настати явище, зване серотоніновий синдром.

тремтіння по тілу;
розширення зіниць;
підвищення температури, озноб;
“Гусина шкіра;
пришвидшене серцебиття;
високий артеріальний тиск;
спазми м’язів;
розмиті свідомості
Цікаво також те, що кількість шматка амінокислот, що повторюється, в гені, який транспортує серотонін, обумовлює здатність людини зберігати гарний настрій і швидкість перемикання його від негативу.

Дофамін – гормон і нейромедіатор, який відповідає за мотиваційну мету, що підкріплює задоволення від дій. Це як попросити добавку, якщо було смачно та приємно.

Що відчуває тіло при викиді дофаміну?

+ частішає серцебиття – не сильно, але помітно;

+ оскільки гальмується перистальтика шлунка та кишечника

можна відчути як “каламутить” живіт;

+ підвищується артеріальний тиск

Якщо ви відчуваєте дитячий захват – мабуть, це наслідок виділення дофаміну. Ще одна функція дофаміну – пристрасть до новизни, постійний пошук нових почуттів. Цікаво, що ген, що кодує один із 5-ти рецепторів дофаміну, відповідає саме за пошук новизни. Довжина цього гена обумовлює наскільки важко або просто людина зможе досягати пікових станів насолоди – кайф від простих речей або витонченість в об’єктах і діях.

Хвиля дофаміну наздоганяє після прийому смачної їжі, якісного сексу, а також від індивідуальних особливостей та смаку людини – вдало завершеної справи, написаного коду або тексту, вивченого вірша, спостереження за радістю іншої людини.

Дофамін нагороджує нас за зроблену справу насолодою, дає мозку зрозуміти, що треба запам’ятати, щоб отримати насолоду і мотивує зробити кроки до цього знову і знову.

Окситоцин – ще один гормон, що входить до складу коктейлю радості і надає цьому стану нотки турботи і прихильності. Так, окситоцин надає нам відчуття довіри та комфорту у світі. Як тільки ви відчули хвилю довірчого погляду або самі почали відчувати тепле почуття до людини – ви зазнали припливу окситоцину.

Коли ви відчуваєте приналежність до групи людей, відчуваєте безпеку та комфорт у зв’язку з перебуванням у цьому колі спілкування – дякуйте окситоцину.

Цей гормон посилено виділяється від приємного контакту з близькими, дотиків, обіймів, масажу та сексу.

Як і згадувалося, розглянемо стан ейфорії, що відрізняється своєю силою від простої радості.

Ейфорія – стан сильного збудження та захоплення. Це сильний і гострий сплеск настрою, що заповнює людину повністю, часто із втратою контролю та самовладання.

Недовговічні епізоди ейфорії гарні своєю бадьорістю, схильністю позитивно реагувати на ситуації, почуттям безтурботності. Якщо стан ейфорії так і затягується надовго – слід звернутися до лікаря.

За ейфоричність відповідають ендорфіни.

Ендорфіни – наші внутрішні морфіни, які знижують біль і дарують почуття легкості та забуття. Про ендорфіни можна сказати: “Не від хорошого життя”. Чому так?

Еволюцією вони вигадані для швидкого реагування на фізичний біль. Наприклад, при отриманні травми людина може не усвідомлювати болю, що допоможе йому втекти від подальшої небезпеки або знайти допомогу. Ендорфіни прискорюють загоєння ран, підвищують стійкість до стресів і знижують апетит.

Ендорфіни виділяються також при помірних фізичних вправах, розтяжці, танцях, слуханні музики, проживанні позитивних вражень.

Приплив ендорфінів відчувається як ейфоричність, відсутність дискомфорту та хворобливих почуттів у тілі, натхнення та захоплення. Про такий стан кажуть: “Голова крутиться від щастя!”

Дослідження показують, що ендорфіни — це важлива складова у механізмі усунення негативних емоцій та больових відчуттів, що сталися у минулому. Якщо є брак ендорфінів, людині може важко забути гіркий досвід і рухатися далі.

У станах РАДОСТІ беруть участь також інші гормони:

Фенілетиламін, що додає нотку закоханості, вазопресин – прив’язаності.

Сподіваємося, такий екскурс з хімії РАДОСТІ вам сподобався і приніс користь від розуміння як впливають хімічні речовини на психічні процеси.