Обрати сторінку

ЛЮБОВ – почуття, що об’єднує так багато форм і проявів – від стану легкості, натхнення та пристрасті до мудрості, міцної турботи та прийняття.

Закоханість, відданість, великодушність, щастя, емпатія та співчуття – пелюстки любовних станів, що відрізняються відтінками та глибиною.

Спробуємо дізнатися, як ці стани та емоції формуються в нашому організмі за допомогою хімічних речовин — гормонів і нейромедіаторів.

Ви напевно знаєте, що біля людини, що любить, відчувається тепло і спокій – це прояв першого гормону в “люблячому комплексі” – окситоцину.

ОКСИТОЦИН — гормон, який відповідає за наші соціальні зв’язки, почуття приналежності та причетності до чогось більшого. Це нотка турботи та прихильності до кохання, особливо, що стосується материнства.

І до речі, про “стосується”. Це гормон дотиків та довіри. Окситоцин посилено виділяється від приємного контакту з близькими, обіймів та масажу. Як тільки ви відчули хвилю довірчого погляду або самі почали відчувати тепле почуття до людини – ви також зазнали припливу окситоцину.

Окситоцин знижує рівень Кортизол – гормону стресу. На додачу до цього разом із “щасливою” групою гормонів та нейромедіаторів, окситоцин забезпечує нам гарне самопочуття. Незамінний у командній роботі – дає учасникам почуття, що вони на своєму потрібному місці.

Занадто високий рівень окситоцину призводить до залежності від інших людей, знижує самостійність прийняття рішень. Занадто низький рівень — дає відчуття відокремленості, неможливості отримати допомогу від оточення.

Наступний інгредієнт КОХАННЯ — гормон і нейромедіатор ДОФАМІН.

ДОФАМІН – речовина, яка відповідає за мотиваційну мету, що підкріплює задоволення від дій. Це як попросити добавку, якщо було смачно та приємно.

Що відчуває тіло при викиді дофаміну?

+ частішає серцебиття – не сильно, але помітно;

+ так як гальмується перистальтика шлунка та кишечника – можна відчути як “каламут” живіт;

+ підвищується артеріальний тиск

Якщо ви відчуваєте дитячий захват – мабуть, це наслідок виділення дофаміну.

ЛЮБОВ

Ще одна функція дофаміну – пристрасть до новизни, постійний пошук нових почуттів. Цікаво, що ген, що кодує один із 5-ти рецепторів дофаміну, відповідає саме за пошук новизни. Довжина цього гена обумовлює наскільки важко або просто людина зможе досягати пікових станів насолоди – кайф від простих речей або витонченість в об’єктах і діях.

Хвиля дофаміну наздоганяє після прийому смачної їжі, якісного сексу, а також від індивідуальних особливостей та пристрастей людини – вдало завершеної справи, написаного коду або тексту, вивченого вірша, спостереження за радістю іншої людини.

Низький рівень Дофаміну призводить до нестачі мотивації та занепокоєння. Може знижуватися властивість до прояву емоцій — тобто відсутність радості, а й також не відчувається сум. Якщо в тілі з’явилася млявість і втома, це може говорити про недолік Дофаміну.

Занадто високий рівень Дофаміну призводить до гіперактивності роботи тіла та мозку, ускладнює засипання. Може виникнути знервованість і схильність постійно шукати новизну — в їжі, сексі, стосунках, заняттях.

Дофамін нагороджує нас за виконану справу насолодою, дає мозку зрозуміти, що треба запам’ятати, щоб отримати насолоду і мотивує зробити кроки до цього знову і знову. Звісно, ​​важливо пам’ятати про баланс.

Додамо в “Коханий комплекс” також СЕРОТОНІН.

Серотонін – гормон і нейромедіатор, який часто називають гормоном щастя. Дія серотоніну спрямовано зниження сприйнятливості до негативним емоціям. Це наш регулятор настрою: серотонін у нормі – спокій та легка радість на душі; Зниження рівня веде до тривожності і безсоння, а дуже високі кількості вільного гормону будуть провокувати хворе емоційне збудження.

Серотонінове “щастя” приходить разом із приємним почуттям тепла у грудній клітці. Настрій піднімається, а на фізіологічному рівні це веде до зниження болючого фону, підвищуються протизапальні властивості організму, активізується перистальтика шлунка та кишечника.

Прискорюється передача сигналів між нейронами в мозку – думки стають яснішими і продуктивнішими.

Якщо кров серотоніну викинулося занадто багато, може наступити явище, зване “серотоніновий синдром”:

– тремтіння по тілу;
– розширення зіниць;
– підвищення температури, озноб;
– “Гусина шкіра;
– пришвидшене серцебиття;
– високий артеріальний тиск;
– спазми м’язів;
– затуманена свідомість

Цікаво також те, що кількість шматка амінокислот, що повторюється, в гені, який транспортує серотонін, обумовлює здатність людини зберігати гарний настрій і швидкість перемикання його від негативу.

Це основні речовини, що “включають” стан КОХАННЯ. Крім них, ще багато інших хімічних речовин впливають на організм та відчуття – наприклад:

Фенілетиламін – працює разом з серотоніном і дофаміном, відповідає за почуття закоханості, симпатії, теплоти до об’єкта.

ЕНДОРФІНИ – гормони, здатні викликати ейфоричні стани та захищають людину від стресу.

ВАЗОПРЕССИН – гормон, який разом із окситоцином впливає на соціальні зв’язки. Якщо окситоцин відповідає за зближення зі своїми, то Вазопресин – за віддалення від чужих.

Читайте також інші статті

Дізнайтеся більше про емоційний світ і те, що цей світ створює.