Обрати сторінку

Всі емоції щастя приємні, але не таким же чином

Що мається на увазі, коли кажуть, що емоція є позитивною чи негативною? Коли ми використовуємо термін «негатив», ми не розуміємо, про яку емоцію йдеться. Страх, гнів, огида чи мається на увазі, що це не має значення? Якщо ми складемо їх разом, ми не зможемо зрозуміти, чи це має значення, чи може кожен мати інший профіль, інший сигнал, різний соціальний контекст, різну фізіологію і т. д. І кожна з цих так званих негативних емоцій може мати дуже позитивну функцію. Наприклад, мобілізує нас, щоб уникнути небезпеки. Понад те, люди нерідко відчувають деякі з цих «негативних» емоцій; одні читають сльозливі книги, інші ходять у фільми жахів, і навіть є ті, хто шукає альтернативний досвід цих невірно названих негативними емоцій.

Тут я пропоную розглянути можливість того, що може бути до 16 різних приємних емоцій, кожна з яких відрізняється один від одного як гнів від страху. Існує не так багато доказів, що підтверджують ці відмінності, але їх не буде, якщо ми продовжимо змішувати їх разом із блиском емоцій щастя. Враховуючи обмежений простір, я можу лише назвати їх, але у своїй книзі «Виявлені емоції» я їх докладно описую.

16 приємних, чудових емоцій, які ми можемо зазнати

Перші п’ять – це чуттєві задоволення, які отримують від смаку, нюху, дотику, зору і слуху. Фредріксон і Браніган (2001) стверджували, що їх не слід розглядати як емоції, тому що вони не вимагають оцінки. Але хіба задоволення, яке відчувається при спогляданні заходу сонця, вимагає менше оцінки, ніж страх, що відчувається при падінні стільця? Багато чого з того, що приносить сенсорне задоволення, справді пов’язане з оцінкою, часто досить великою.

Одна з найпростіших приємних емоцій – це розвага . Більшості з нас подобається, коли їх бавить те, що нам здається кумедним; деякі з нас дуже кумедні, жартують без особливих зусиль.

Коли все у світі здається правильним, коли ми відчуваємо, що нічого не потрібно робити, ми відчуваємо задоволення або, говорячи на просторіччі, розслабляємось у ці моменти.

Збудження  виникає у відповідь на новизну і виклик. Томкінс (1962) вважав хвилювання найвищим інтересом, як і Ізард (1971) після нього. Однак, я припускаю, що азарт має свою унікальну особливість, крім інтересу (хоча здається малоймовірним, що хтось може бути збуджений чимось нецікавим).

Полегшення – це приємна емоція, яку відчуваєш, коли стихає щось, що дуже викликало в нас емоції. На відміну від більшості інших емоцій, полегшення вимагає наявності попередньої неприємної емоції, зазвичай страху.

Подив — це рідкісна емоція, коли людина почувається пригніченою чимось незрозумілим. Я думаю, що важливо відрізняти подив від страху, хоч вони можуть зливатися, коли нам важко зрозуміти, що нам загрожує. Я не використовую термін «побожність», оскільки OED каже нам, що він поєднує у собі здивування, страх та жах.

Екстаз або блаженство — це стан самотрансцендентного захоплення, що досягається за допомогою медитації, або через переживання на природі, а третій спосіб через сексуальний досвід з істинно коханою людиною.

Італійське слово fiero означає гордість та досягнення . Немає потреби у змаганні; Тріумф є англійським словом для позначення таких почуттів, коли є змагання з іншими. Фієро – дуже важлива емоція, що мотивує амбіції та досягнення.

Нахес – це слово на ідиш, яке належить до гордості батьків (або наставників) з приводу досягнень потомства. Naches гарантує внесок батьків у сприяння розвитку та досягнень дітей.

Зловтіха – слово, що означає приємне почуття, яке відчувається, коли людина дізнається, що її ворог постраждав. На відміну від інших приємних емоцій це не схвалюється в деяких культурах. Часто нам не «належить» зловтішатися з приводу наших успіхів або радіти невдачам наших суперників.

Хайдт (2000) пропонує термін «піднесення» для позначення приємних емоцій, які відчуваються, коли людина стає свідком несподіваних проявів людської доброти, доброти чи співчуття. Це може спонукати нас самих робити такі дії.

В одній зі своїх останніх статей Річард Лазарус (і його дружина Берніс) писали про подяку як «вдячність за альтруїстичний вчинок, який приносить користь» (2001). Коли хтось робить для нас щось хороше, що не приносить йому чи їй користі, ми відчуваємо подяку. Це емоція, яка має дуже сильні фізіологічні відчуття та може боротися із почуттями стресу та занепокоєння.

Сигнали для щасливих емоцій

Я абсолютно переконаний, що обличчя не дає відмінних сигналів для кожної з цих приємних емоцій. Деяка версія того, що я назвав усмішкою Дюшена (1990), помітна у всіх їх, хоча тимчасова динаміка та інтенсивність посмішки можуть відрізнятися. Натомість я припустив (1992), що саме голос забезпечує відмінний сигнал для кожної. Подумайте на мить про звук полегшення, а не про звук веселощів. Скотт і Колдер досі визначили різні голосові сигнали для чотирьох приємних емоцій, що ними вивчаються. Я вірю, що буде знайдено більше.

Роль задоволення та майбутнє досліджень емоцій

Ці приємні емоції мотивують наше життя; вони спонукають нас робити те, що у цілому корисно нам. Вони спонукають нас займатися діяльністю, необхідною для виживання нашого виду, включаючи розмноження та сприяння зростанню дітей. Як і Томкінс (1962), я вважаю, що гонитва за задоволенням є основною мотивацією у нашому житті. Але які приємні емоції ми переслідуємо найбільше? Кожен із нас може випробувати всі ці емоції, але більшість із нас — фахівці, які прагнуть одних більше за інших. Люди організують своє життя так, щоб отримати максимум задоволення від деяких із цих задоволень.

Невже 16 приємних почуттів? Відповісти на це питання може лише дослідження, яке вивчає, коли вони відбуваються, як про них сигналізують і що відбувається всередині. На цей момент я вважаю, що ми маємо досліджувати кожну з них. Якщо ми використовуємо завдання на пам’ять, ми не повинні просити когось згадати щасливий досвід, але маємо вказати, які з цих щасливих подій ми хочемо, щоб вони запам’ятали. Якщо ми намагаємося ідентифікувати сигнал, голосовий, лицьовий або постуральний, ми більше не повинні просити людей зобразити щастя, а натомість просимо людину зобразити веселощі або полегшення і т. д. Тільки проводячи такі відмінності, ми виявимо скільки потрібно зробити.

Пол Екмен.

Ресурс:   https://www.paulekman.com/blog/sixteen-enjoyable-emotions/