Обрати сторінку

Негативні емоції – природна частина нашого існування. Так, вони бувають неприємними та незручними, але це реакції на те, що несуть певні функції. Заперечення та придушення негативних емоцій — неефективна тактика, яка не бореться із проблемою, а лише заганяє її ще глибше у підсвідомість.

З’являються негативні емоції з різних причин. Ось найчастіші:
Захисна реакція. Страх виявитися неправим або дурним може змусити психіку убезпечити себе від цієї помилки. Включається агресія, людина діє за стратегією “напасти першою”.
Невпевненість в собі. Низька самооцінка та бажання постійного підтвердження своєї цінності, викликають страх, ревнощі та заздрість. Якщо людина не отримує цього, розчаровується, а це призводить до негативу знову.

Американський психіатр Девід Бернс у наукових працях виділяє 10 способів негативного мислення:
Перфекціоністський підхід “Все чи нічого”. Чорне чи біле. Добре чи погано. Ідеально чи неприпустимо. Таке мислення звужує свідомість, зменшуючи спектр можливостей.
Схильність робити глобальні висновки без достатньої кількості фактів та аналізу.
Негативне сито. Свідомість пропускає події лише негативного контексту: критику, погані прогнози, конфліктні ситуації.
Знецінення. Людині важко прийняти заслужену похвалу. Через це він може виправдовуватись, відчувати сором та інші неприємні емоції.
Помилкове уявлення про те, що думають інші. Людина впевнена, що знає, що про неї думають і по-іншому бути не може.
Схильність перебільшувати чи применшувати свої почуття.
Неможливість відокремити почуття від самої події. Наприклад, людина відчуває приреченість перед співбесідою і тому навіть не прийде на неї.
Категоричність та жорсткість рамок переконань.
Оціночне судження. Людина любить клеїти ярлики всім і вся.
Співзалежна поведінка. Схильність брати вину та відповідальність за іншу людину на себе.

Розвиток рівня емоційного інтелекту безсумнівно призведе до того, що ви почнете усвідомлювати негативні емоції та причини їх виникнення, і зумієте ними керувати. Спочатку може бути важко і незвично відстежувати спосіб мислення, визначати відчуття, розуміти, що це нормально – відчувати гнів, тривогу та смуток. Але все приходить із практикою.
Розберемо по пунктах, що робити, якщо наздогнала негативна емоція:
Визнати, що вона, вже є. Назвати її.
Подихати. Усвідомити, які почуття та відчуття несе ця емоція. Тут же може бути відповідь, з якою метою ця емоція з’явилася.
Підбираємо адекватний спосіб висловлювання цієї емоції.

Поліпшення емоційної сфери суттєво впливає і на фізіологію людини. Навчившись управляти та контролювати негативні реакції, можна отримати життя, повне яскравих і красивих моментів. Трохи потренувавшись, можна виявитися дуже щасливою людиною!