Обрати сторінку

Людина хворіє з багатьох причин:
деякі хворіють від застуди,
деякі від втоми та горя.”
Конфуцій.

Почуття та емоції, висловлюючись через тіло, мають здатність впливати на нього. Можна сказати, будь-яка емоція розмовляє з людиною через тілесні симптоми. Уважно слухаючи себе, можна відстежити зміни дихання, серцевого ритму, появу напруги та інші сигнали, викликані емоційним сплеском.

Першим, що розуміє дитина — своє тіло. Немов у книгу, в тіло і психіку записується все, що будь-коли вражало людину. І ця книга пишеться з ранніх років. Разом із нею утворюється захист — м’язовий панцир, суть якого забезпечити нашу свідомість від болючих почуттів та емоцій, що пригнічують. Так, людина врятована від болю травматичного спогаду, але тепер у тілі з’явився м’язовий затискач, який впливає на сприйняття світу.

Негативний досвід у ранньому віці може призвести до двох крайнощів: або почуття нестачі контролю з емоційними поривами, або надлишковий контроль із замиканням почуттів у собі. Боротьба з емоціями, витіснення, придушення, приховування дуже спустошують. Зрештою, якщо людина не дає собі якось прожити гнів, сором, смуток, вони можуть проявитися вже на психосоматичному рівні. При постійному придушенні почуттів у скарбничку проблем додаються неврози, психосоматичні хвороби, погіршення імунітету та падіння самооцінки.

То де ж у тілі живуть емоції?

ГНІВ/ЗЛІСТЬ
Зазнаючи гніву, можна відчути, як інтенсивна хвиля піднімається до рівня грудей та шиї. Від цієї емоції може стискатися голос, спазмуватися грудний відділ, тіло стає неспокійним у рухах.

СТРАХ
Зводить живіт. Блок на цьому рівні може проявитися розладами травлення. При тривозі та страху в кров потрапляє адреналін, що виділяється наднирковими залозами, а значить і ця область зачіпається стресом.

ПЕЧАЛЬ
Стискає груди, залишає грудку в горлі. Втрата чогось важливого, що приносить задоволення, може стати причиною порожнечі в області грудей. Непережитий сум переходить у депресію, а це вже хвороба.

ХВИЛЮВАННЯ
Живе в селезінці і робить слабким шлунок, як і страх. Властивість зациклюватися і непокоїться призводить до нудоти, діареї.

СТРЕСС
Бувши реакцією організму порушення внутрішньої стабільності, стрес викликає мобілізацію ресурсів і викид хімічних речовин боротьби з “ворогом”. Оскільки нам рідко доводиться боротися фізично, а боремося частіше зі своїми думками, то дуже багато незалучених гормонів впливають цілі системи органів людини. Коли стрес стає регулярним людина може страждати від: астми, випадання волосся, висипань, розлади сну, травної та репродуктивної системи, хвороб серця та проблем з нервовою системою, депресії.

ОГИДА
Скручує живіт, додає відчуття першіння і кашлю, нудоти. “Місія” огиди – віддалити людину від об’єкта, що викликав її. Викликає хвороби печінки та підшлункової залози.

СОРОМ
Вогненна хвиля, яка досягає обличчя, паралізує і змушує хотіти якнайшвидше зникнути, провалитися крізь землю. Надлишок сорому сильно придушуватиме і висмоктуватиме життєві ресурси людини.

ГОРЕ/СТРАЖДАННЯ
Здавлюють легені, від чого вони стають вразливими до інфекцій. Може з’явиться скритність та нездатність плакати, навіть коли цього хочеться.

РЕВНОЩІ/ЗАЗДРОЩІ
Впливають на мозок, жовчний міхур та печінку. Роздратування, викликане успіхом іншої людини, може бути приводом для неврозів та депресії. Через гормональні сплески виснажується імунна система, сон, робота серця та травлення.

ТРИВОГА
Частішає дихання, серцебиття. Якщо тривоги багато, вона руйнує шлунок та кишечник, серце та судини, селезінку та підшлункову залозу.

НЕНАВИСТЬ/РОЗДРАТУВАННЯ
Впливає на серце та судини, підвищуючи тиск. Погано позначається на печінці та жовчному міхурі.

Через тіло можна опрацьовувати емоційні блоки. Навіть якщо вони старі. Головне завдання в цьому – дозволити та навчити себе переживати емоції та почуття без шкоди для організму. Встановлюючи мости з емоціями через тілесні прояви, можна зрозуміти, як упоратися з ними. Розслабленням м’язів, зняттям напруги, створенням умов для вільного перебігу енергії по тілу можна зцілити свої емоційні затискачі. Існують техніки для релаксації, дихальні та фізичні йогівські вправи, цигун, медитації – варто лише розпочати. Розвиваючи самосвідомість, людина легше досягає відчуття цілісності тіла та емоцій, а також природу природних реакцій організму. Їй не треба вже соромиться почуттів та бажань, вона знає, як пережити горе і що боятися – нормально. Вона не пригнічує себе і дозволяє людям довкола бачити її. Це чудово покращує якість життя.