Обрати сторінку

Настроєм заведено називати комплексний стан людської душі, розлитий у часі, а емоція — це коротший психічний процес. Причину конкретної емоції ми можемо досить легко відстежити та усвідомити, а ось точний тригер настрою знайти складніше.

Відомий психолог, доктор Пол Екман у своїх дослідженнях говорить про різницю між настроєм та емоцією. У книзі “Природа емоцій” він надає п’ять показників, які доводять ці відмінності. До них належать такі фактори: тривалість, провокація, модуляція, вираз обличчя, усвідомлення причини.

Тривалість
Звичайно, немає єдиного аргументу, який визначав би точні інтервали тривалості емоції. Але коли розглядаються відмінності між емоціями та настроєм, більшість учених все ж таки вдаються до думки, що настрій розтягнутий у часі. Говорячи про переживання, яке триває довго, не виключено, що ми підсумовуємо психічні процеси, що систематично відтворюються, а не відчуваємо постійну емоцію. Тривалість настрою вимірюється годинами, днями. Якщо стан триває довше, він наближається до афективного розладу.

Провокація емоцій
Настрій може впливати на поріг збудження із пов’язаними емоційними процесами. Наприклад, людина в роздратуванні відчуватиме, що спалахує гнівом у рази швидше. Понад те, настрій ніби мотивує потурати, шукати схожі емоції, витягувати їх із оточення.

Модуляція емоцій
Модуляція – здатність регулювати емоції. Знову візьмемо приклад дратівливої ​​людини. У такому настрої швидкість модуляції буде низькою. Викликати гнів у роздратуванні вийде інтенсивніше, а можливість керувати буде менш контрольована.

Вираз обличчя
Настрій не має індивідуального виразу обличчя у конкретному вигляді. А ось універсальні емоції можуть. Безліч досліджень по всьому світу підтвердило цю гіпотезу про сім базових емоцій, які виражаються однаково незалежно від культури, статі, віку, країни. Щодо настрою, можна спробувати зробити комплексний опис для конкретного стану, але чіткості тут не досягти.

Усвідомлення причини
Трігер – сигнал для запуску психологічної реакції. Може виходити з досвіду, оточення, пам’яті, уяви. Було досліджено, що більшість людей можуть знайти причину, що викликає конкретну емоцію, чого не скажеш про настрої. Це зробити набагато важче.

Наслідуючи ідеї розвитку емоційного інтелекту, ми можемо підняти рівень усвідомлення власних емоційних станів, причин та факторів, що впливають на них. Кристалізуючи та застосовуючи знання про емоції, набагато легше стає ними керувати на благо особистісної ефективності та глобального почуття щастя. Успіхів!