Обрати сторінку

Яка вона — здорова людина? Це не тільки стан повної відсутності хвороб, а й почуття внутрішнього добробуту. Емоційне здоров’я – штука тонка і залежить від налаштувань внутрішнього світу людини. Комфортний стан із самим собою, почуття задоволеності, добрі стосунки з оточенням, уміння справлятися з конфліктними та важкими ситуаціями, відкритість та впевненість – ось важливі складові емоційної норми здоров’я. Звичайно, це не означає, що така людина живе лише з широкою усмішкою на обличчі. Вона також стикається з життєвими складнощами, стикається з розчаруванням, підлістю, відчуває страх, злість. У емоційно здорової людини є знання та ресурси, щоб протистояти чи справлятися з такими ситуаціями.

Говорячи про емоційне здоров’я, не йдеться про абсолютно чисте поняття здоров’я психіки. Це швидше нормальність стану, у якому людина усвідомлює, що відбувається, вміє узгодити із собою поведінку, знає як і що робити, щоб повернути до себе баланс. Ці навички тренуються разом із підвищенням рівня емоційного інтелекту. Тому емоційне здоров’я корелює із рівнем EQ.

Іноді підтримувати емоційний баланс дуже важко. Через дитячі психологічні травми або інші дисфункції, емоційні гойдалки розхитуються, людина починає погано чути тіло, внутрішні сигнали, від чого стан ще більше посилюється. Ось кілька симптомів емоційної крихкості:

Вразливість. Надмірна чутливість може говорити про проблеми, приховані у глибинах підсвідомості.
Нав’язливість. Думка, яка як невихований гість, довго не йде з голови, безсумнівно завдає шкоди психіці. Більше таких думок – більше шкоди.
Різкі зміни настрою. Постійна зміна від смутку до радості, від гніву до апатії, від роздратування до захоплення ненормально. Ця нестійкість – знак звернутися до психолога.
Конфлікти із оточенням. Постійна критика близьких, погані стосунки з колегами, напруга з друзями — все це може бути ознакою невміння справлятися із внутрішнім болем та агресією.
Останні рівні самооцінки. Це добрий індикатор для розуміння емоційних проблем.
Погано налагоджені стосунки із самим собою. Прислухайтеся до внутрішнього діалогу – критик вас принижує чи надихає?

Ці фактори можуть стати маячками для того, щоби почати працювати над зміцненням емоційного здоров’я. А психічно стабільна людина завжди здоровіша фізично.
Як налагодити свій психічний стан?

Фізичне здоров’я. Невиспана людина буде складніше переносити конфлікти, вирішувати проблеми. Голодна людина може бути більш агресивною. Рецепт простий – дайте тілу те, що йому потрібне: якісний сон, корисну ситну їжу. Додайте фізичні вправи, мінімізуйте шкідливі звички.
Заведіть щоденник, щоб відстежувати емоції. Описуйте почуття, запасіться словником станів, ділитесь із щоденником про переживання. Тільки будьте чесні із собою!
Розвивайтеся у тому, що подобається. Підвищуйте професіоналізм. Почуття затребуваності творить дива із самооцінкою.
Допомагайте. Якщо ви в ресурсі для цього, зробіть добру справу для оточення радісно та свідомо.
Час для себе. Ви можете завжди побути наодинці, навіть якщо хтось хоче зараз бути з вами.
Займайтеся творчістю. Емоційність безпосередньо пов’язана з креативністю.
Коло своїх людей. Проводьте час з тими, хто у вас вірить та надихає.
Зменште час сидіння за телевізором та комп’ютером.
Поміркуйте про майбутнє.
Визначте особисті цінності. Опишіть їх словами. Це те, що у вас відібрати практично неможливо.

Емоційне здоров’я приносить чудове розуміння, що якесь напруження пристрастей не відбувалося б — є впевненість, що і з цим можна впоратися. Коли людина перебуває в балансі з емоціями та думками, їй легше реалізувати потенціал, використовувати можливості та робити внесок у навколишній світ. Шлях до внутрішнього спокою не завжди легкий, але він того вартий.