Обрати сторінку

Чи впливають емоції на фінансове становище чи гроші керують ними? Всі великі бажання, що стосуються достатку, можуть зруйнуватися через емоційні блоки, переконання та приховане ставлення до грошей. Що насправді ви думаєте про гроші? Мати їх багато – погано чи добре? А може, страшно? Розбираймося.

Першим кроком до здорового ставлення до грошей може стати саме усвідомлення прив’язки до них. Кажуть, що гроші не йдуть туди, де тяжкі емоції. Звичайно, якщо ви радісна людина, то у вас набагато більше шансів до гармонійної комунікації, побудови стратегії кар’єрного зростання, підвищення якості роботи, що є ідеальною умовою для того, щоб гроші пливли до вас. Але якщо з’являється також перекіс у бік неосяжного кохання до папірців — це не «ок». Адже де є любовна прив’язка, у разі відходу може прийти розчарування. Найбільш вигідне ставлення до грошей – беземоційне.

Варто зрозуміти, що гроші є інструментом для задоволення потреб. Не більше і не менше. Але емоції, які викликають у нас фінанси, можуть бути тим ще каменем зіткнення для розвитку.

Психотерапевти визначили чотири емоції, які з’являються найчастіше, якщо йдеться про гроші:
Страх. Це тиск, який не дає адекватно обміркувати ситуацію. Страхи можуть бути пов’язані як з реальною небезпекою втрат (тоді потрібно працювати як над стратегією усунення ризику, так і з порожнім переживанням, коріння якого йде ще з дитинства).
Провина. Емоція, що має дві грані: одна — про відсутність достатньої кількості грошей, а значить, з’являється почуття “я повинна економити, а не витрачати”, інша – якщо грошей багато, але присутня провина за свій успіх.
Сором. Найнезручніша, нестерпна емоція з приводу грошей. Пов’язано це з тим, що установки, що стосуються сорому, йдуть дуже глибоко в суть особистості: “я – гірше за інших”, “я не заслуговую на це”. Це базова емоція людини, але багато людей бояться про неї говорити, тому вона може їх контролювати.
Гнів. Ця емоція закриває нас від оточення. Може базуватися на відчутті несправедливості світу чи грошей; агресії за відсутність повноважень; образи на батьків, партнерів, самого себе.

Якщо емоції управляють грошима, це призводить до їх уникнення їх обліковування, до необдуманих витрат, до відсутності стратегії та планування фінансових витрат і накопичень. А ці дії, своєю чергою, запускають знову ті самі емоції, і так по колу.

Коли ми розібралися з емоціями та настановами, які викликають гроші, можна й повчитися фінансової грамотності, а також прийняти кілька правил для грошей:
Гроші йдуть на спокій і не люблять зайвого руху.
Давайте грошам свободу, не затискайте, легко відпускайте.
Підраховуйте свої фінанси, будьте чіткими.
Майте чітку мету для своїх грошей.

Разом виходить, щоб налагодити своє фінансове становище, потрібно розібратися з емоціями щодо грошей, трохи повчитися грамотності в поведінці з ними, дотримуватися правил і бути якомога спокійнішим щодо доходів. Це цілком нормально, що ви і надалі відчуватимете емоції, пов’язані з грошима, але усвідомлюючи їх, ви керуєте ситуацією, а не вони  нею. Раціональне управління грошима – це шлях до фінансового достатку. Успіхів вам у цьому!