Обрати сторінку

Всі ми час від часу відчуваємо такі емоції як роздратування, злість, страх, заздрість, ревнощі, ворожість, засмучений стан, вина, сором, розпач, гнів … але – негативні емоції допомагають зростати і розвиватися

Саме негативні емоції сигналізують про корисність-шкідливість того, що відбувається з організмом, і мають першорядне значення для виживання людини.

Разом з тим, суб’єктивно, негативні емоції завжди є небажаними для нас і сприймаються як щось таке, чого потрібно позбутися. Незважаючи на те, що негативні емоції допомагають нам вижити, ми намагаємося уникнути зустрічі з ними та формуємо ілюзорне уявлення про можливість життя без негативних переживань.

Негативні почуття – невід’ємна частина нашого життя та нашої особистості. Ми можемо їх заперечувати, але вони є у кожному з нас. Крім того, хоч би як ми до них ставилися, кожна з них має свою функцію. Страх, гнів, сором, заздрість – усі ці та інші не надто світлі емоції служать важливим цілям.

Негативні емоції – хороші емоції, але є неграмотна тактика роботи з недоречними емоціями. Якщо емоція недоречна, це означає, що її треба забороняти. Вони часто бувають адекватні та корисні, а в невеликій інтенсивності – і привабливі.

Причини негативних емоцій

Спробуємо розібратися в цьому. Негативні емоції можна поділити на два типи за джерелом їх виникнення.

Емоції викликані внутрішньою напругою

Це відноситься до тих випадків гіпертрофованої реакції на зовнішні подразнення внаслідок напруги, що накопичилася.Це якраз ті випадки, коли ми говоримо «у мене накипіло». Навіть незначна ситуація, на яку ви зазвичай реагуєте спокійно, здатна викликати у вас зараз бурхливе роздратування. Ця напруга прагне виходу назовні.

Емоції як реакція на зовнішні обставини

Це ті негативні почуття, які спровоковані переважно зовнішньою обстановкою, а не напругою. У принципі, різниця, можна сказати, умовна, тому що всі негативні емоції це просто реакція на щось. Для нас не може існувати подій самих собою, є лише наше сприйняття цих подій.

Негативні емоції – аналог рецепторів болю в організмі: вони ясно дають зрозуміти – щось пішло не так. Негативний стан – сигнальна ракета, яка говорить про те, що гармонія втрачена.

Що насправді потрібно робити із негативними/негативними емоціями

 1. Перестати їх заперечувати і визнати, що вони є (раз) і те, що вони є у нас (два). Розширювати свій власний словник емоцій, які ми можемо пізнавати та називати.
 2. Поступово освоювати енергію тієї чи іншої емоції. Ми використовуємо для цього дихання та усвідомлення того, про що ця емоція. Насправді всі негативні емоції говорять нам про те, що всередині нас відбувається якийсь дуже важливий процес.

Страх попереджає нас про небезпеку, злість та гнів – мобілізує нас у ситуації, коли нам здається, що на нас можуть напасти та наші кордони можуть порушити. Заздрість повідомляє нам про те, що ми можемо досягти більшого і таке інше. Будь-яка емоція може бути використана як паливо для того, щоб зробити краще своє життя.

 1. Вчитися справитися з цими емоціями. Підбирати адекватну форму та інтенсивність для їх вираження. Вчитися стримувати їх так, щоби енергія цих емоцій не руйнувала вас зсередини. Докладніше про засоби управління емоціями можна почитати.

І так якщо ми хочемо правильно ставитися до негативних емоцій, важливо спочатку розібратися в них. Отже, які негативні емоції ми маємо, і які функції вони виконують?

Коуч Трейсі Кеннеді нагадує, що кожна базова емоція, незалежно від її забарвлення, має своє завдання.

 • Гнів вчить протистояти труднощам.
 • Страх захищає від небезпеки.
 • Занепокоєння змушує планувати майбутнє.
 • Здивування відкриває шлях до пізнання.
 • Радість нагадує про важливе.
 • Смуток зближує з коханими.
 • Довіра будить готовність прийти на допомогу.
 • Огида застерігає від усього, що може зашкодити.

Кожна людина здатна впоратися з руйнівними почуттями, які призводять до розвитку тяжких та невиліковних хвороб. Можна суттєво покращити своє здоров’я, якщо зайнятися зціленням емоційної сфери. Навчившись контролювати емоції, ви можете стати по-справжньому щасливою людиною!