Обрати сторінку

Чому ж ми боїмося? Звідки родом вся ця купа мислення, сплутаним клубком сидить у голові і не дає розслабитися і отримувати задоволення від життя?

Причин може бути багато, вони завжди змішані, кожен має свій власний набір і спосіб формулювання.

Ось основні: 

Загальна тривожність, страх кардинальних змін, страх нової, невідомої свободи. Цей пункт тісно пов’язані з іншими. Відповідати самому за своє майбутнє буває важко, якщо раніше в житті було дуже мало самостійності, коли батьки надто опікувалися або контролювали, а сама людина на себе відповідальність до цього не брала.

Стрес, що накопичився, напруга, якій нікуди вийти. Можна знайти якісь способи розрядки: накочувати в п’ятницю або вдаритися в ЗОЖ як вид залежності, уникати реальності будь-яким способом, прокрастинувати… Суть у тому, що величезна кількість втоми та напруги всередині, навіть якщо не усвідомлюється, забирає на себе весь фокус уваги , і вже немає ресурсів для руху вперед. Коли ми виснажені, ми не дуже схильні до світу.

Негативний досвід. Колись хтось вас зрадив, обдурив, підвів. Не виправдалися якісь очікування щодо інших людей чи обставин. Переживши щось подібне, важко знову відкритися можливостям, беручи ризики на себе.

Потреба все контролювати. Ця риса може дуже ускладнити життя, тому що все контролювати неможливо нікому, ніяк і ніколи. Але якщо страх відпустити контроль настільки великий, то уявна безпека для психіки виявляється кращим за все, що можна пережити, відпустивши контроль.

Порівняння, постійна огляд на інших.Тут одразу кілька факторів: орієнтація на чужі провали у схожій ситуації як на логічний перебіг подій, а також нав’язливе бажання не відставати від загального темпу. Народити дітей, заробити грошей тощо. пізніше інших. Ось це бажання встигнути, бути не гіршим тощо — насправді вантажить напругою, а не мотивує.

Страх провалу — ця тема тісно пов’язана із соромом, великими очікуваннями від себе та уявленням про власну поганість та нікчемність, непотрібність у разі можливої ​​невдачі. Те, з чим часто доводиться працювати в терапії довго, бо сидить дуже глибоко.

Неправильна установка “Все чи нічого”. Це не завжди усвідомлена внутрішня переконаність у тому, що провал, невдача, упущення вигоди матиме фатальний характер. Інакше кажучи, якщо станеться невдача — кінець усьому. Насправді, все зовсім не так, і будь-яка невдача можна виправити, навіть якщо серйозно відкотить нас назад. Можливо, нам відкриється якийсь новий шлях.

Страх успіху. Парадоксально, здавалося б, часто саме страх можливого успіху блокує наш розвиток. Можливо, виховували так, що соромно, коли ти кращий, коли в тебе виходить. Або може бути якась внутрішня історія про заборону стати успішнішою за когось із батьків. Чи просто гроші — це соромно, бо чесній людині не заробити? Варіанти тут різні, суть одна — якась частина нас неусвідомлено уникає успіху.

Насправді все набагато різноманітніше і цікавіше, це лише кілька можливих причин.

 

Спробуйте просту та ефективну техніку роботи з будь-яким страхом.

  •  Виберіть місце, де вас ніхто не відволікатиме.Бажано, щоб це була окрема кімната з ліжком чи кушеткою. Ляжте або сядьте так, щоб вам було зручно і заплющити очі.
  • Згадайте свій актуальний страх. Наприклад, страх розставання/води чи страх збанкрутувати. Уявіть його в деталях, начебто ви дивитеся кіно.
  •  Уявляйте як те, чого ви боїтеся з вами, вже сталося. У картинках і з усіма подробицями уявляйте, як ви почуваєтеся, коли це з вами відбувається. Що ви робите, коли ваш страх стався? Як реагують інші люди?
  • Якщо у вас виникають будь-які емоції, не стримуйте їх. Вам може хотітися плакати, кричати, сміятися і це нормально.
  •  Продовжуйте представляти ваші подальші дії та почуття, коли цей страх стався. Докладно уявляйте, що відбуватиметься через тиждень/місяць/рік/5 років. Які події відбуватимуться з вами?
  • Продовжуйте уявляти це до тих пір, поки ви не помітите, що ваші емоції вщухають. Ви можете закінчувати вправу, коли відчуєте, що вам стало спокійніше.
  •  Ви можете повторювати цю вправу щодня, доки не відчуєте, що страх сильно знизився або пішов взагалі.

Більшу половину наших страхів займає страх невідомості та страх подумати про страх, щоб не «наврочити» і не притягнути небажану подію.

 

Покрутивши в уяві передбачуваний результат подій, ви приберете напругу від страху невідомості. Мозок не розрізняє, вигадка це чи реальність. Ваш мозок отримає інструкцію до дій і почуватиметься підготовленим. Тим самим ваша напруга йде, і ви почнете сприймати ваш страх набагато спокійніше